Obrtniki in podjetniki: “Pričakovali smo razbremenitev plač”

Seja Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenija

Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) je na današnji seji obravnaval paket predlaganih davčnih sprememb, ki ga je ministrstvo za finance nedavno poslalo v javno obravnavo. Predlagane spremembe se med drugim nanašajo na dohodnino, davek od dohodkov pravnih oseb, davek na dodano vrednost in trošarine. Ob tem so obrtniki in podjetniki poudarili, da so od države pričakovali, da bo prisluhnila gospodarstvu in znižala visoko obremenitev plač. Prepričani so namreč, da bi morala država, če želi konkurenčno gospodarstvo, to obravnavati prednostno.

“V predlogih, ki jih zajema paket davčnih sprememb, obrtniki in podjetniki pogrešamo tisto, kar smo najbolj pričakovali. To je razbremenitev plač. Stroške plač je nujno treba znižati oziroma razbremeniti na prispevni stopnji. S tem bodo naši zaposleni dobili višja neto izplačila, lažje jih bomo zadržali v domačih podjetjih in bolj bomo konkurenčni. Nedopustno je pričakovati, da bo gospodarstvo sposobno prenašati še dodatne obremenitve ob že tako visokih stroških plač,” je razočaranje obrtnikov in podjetnikov povzel predsednik OZS Blaž Cvar.

Zoran Simčič, predsednik Sekcije gradbincev pri OZS, je ob tem povedal: “Zaradi visokih dajatev na plače imamo delodajalci velike težave pri nagrajevanju delavcev. Če ne bomo razbremenili plač, enostavno ne bomo imeli delavcev, saj jih ne bomo mogli plačati in nam bodo ušli v tujino.”

Bogdan Oblak, predsednik Sekcije cementninarjev, kamnosekov in teracerjev pri OZS pa je opozoril na sivo ekonomijo: “Z vsakim dvigom davkov se občutno povečajo možnosti za razcvet sive ekonomije. S tem pa izgublja tako država kot gospodarstvo, ki samo sebi predstavlja nelojalno konkurenco. Z razbremenitvijo gospodarstva in plač ter povečano kontrolo pa bi veliko pridobili.”

Sicer pa so člani upravnega odbora OZS največ pozornosti namenili predlaganim spremembam ureditve sistema normirancev. Njihove pripombe so šle v smeri prenizko postavljenih meja za poenostavljeno poslovanje samostojnih podjetnikov, ki davčno osnovo ugotavljajo po dejanskih prihodkih in normiranih odhodkih.

Predsednik Cvar je glede normirancev dejal: “Menimo, da je za tisti del normirancev, ki smo jih uspeli obdržati v mejah do 60 tisoč evrov, obdavčitev primerna. Bojimo pa se, da se bo z znižanjem praga, ko nekdo še lahko posluje v tej obliki, spet povečala siva ekonomija. Prepričani smo, da bo kar nekaj teh normirancev, ki bodo presegali mejo, zašlo v sivo ekonomijo in bodo svoje poslovanje optimizirali in poskrbeli, da se bo njihov promet obdržal pod njo. Zato predlagamo, da bi bila meja za vstop v sistem 85 tisoč evrov, hkrati pa naj se s to mejo, ki jo še dovoli evropska regulativa, izenači tudi vstopni prag za davek na dodano vrednost.”

Do predlagane ureditve normirancev je bil kritičen tudi Marko Gorjak, predsednik OOZ Maribor: “Prepričan sem, da predlagane spremembe ne bodo prispevale k višji dodani vrednosti in naši konkurenčnosti, nasprotno, te spremembe bodo zavirale konkurenčnost podjetij z višjo dodano vrednostjo in poslabšale razvojne možnosti majhnih podjetij. Zdi se mi tudi, da predlogi niso v sladu z vladno željo po konkurenčnemu gospodarstvu, saj bo to ob vseh obremenitvah daleč od tega.”

Dotaknili so se še predlagane olajšave za ključne kadre nerezidente. Menili so, da bi bilo smiselno, če želimo visoko izobražene ljudi zadržati v domačih podjetjih, to olajšavo razširiti tudi na rezidente, ki izpolnjujejo pogoje, saj razlik ne bi smelo biti.

Zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj podjetja že odpuščajo

Upravni odbor OZS je danes opozoril še na posledice stavke na upravnih enotah. Zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj je namreč ohromljeno poslovanje podjetij s področja proizvodnje in gradnje hiš, ogrožena pa so tudi številna delovna mesta. Dogaja se namreč, da hiš, ki so že izdelane, ne morejo postaviti, ker ni gradbenih dovoljenj. Podjetja so zato že primorana odpuščati delavce oziroma jih pošiljajo na čakanje na delo. »Da preprečimo uničevanje slovenskega gospodarstva je treba poskrbeti, da vlada z upravnimi enotami doseže dogovor in da se gradbena dovoljenja nemudoma začnejo izdajati,« je bil ob tem oster predsednik Cvar.

M. D.