Predsednica republike pod lažno krinko varovanja človekovih pravic vzpostavlja vladavino kriminala

Katarina Bervar Sternad in Nataša Pirc Musar (vir: PRS)

V Slovenijo je v času Golobove vlade državno mejo doslej nezakonito prestopilo okoli 82 tisoč ilegalnih migrantov. Do konca leta bo ta številka verjetno že blizu 100.000. To pa je več kot je bilo zabeleženih vseh ilegalnih migrantov v celotnem mandatu obeh prejšnjih vlad skupaj, to je vlade Marjana Šarca in vlade Janeza Janše.

Podatki policije tudi kažejo, da Slovenija ni več varna država.

Predsednik vlade Robert Golob pa je nedolgo nazaj dejal, da je edina pot legalizacija migracij. Da jih torej sprejmemo in oskrbujemo brez vsakega vprašanja. Nepogojno. Nato je javnost izvedela, da je predsednica države Nataša Pirc Musar pomilostila tri tihotapce migrantov. To je storila, čeprav so ji na tožilstvu in sodišču to odsvetovali. Odpustila jim je kazen, enemu celo dosojeni izgon iz države. S tem je Pirc Musarjeva tihotapcem dala pomembno sporočilo. Izkazalo se je tudi, da sta vladajoča koalicija (Svoboda, SD, Levica) z Golobom na čelu 100-odstotno usklajeni z Natašo Pirc Musar.

Policiji naročala in grozila

Zdaj pa je Nataša Pirc Musar podelila še svojo prvo nagrado za delo na področju človekovih pravic. Prejela jo je Katarina Bervar Sternad. Za slednjo velja, da je prijateljica Pirc Musarjeve, sodelovali naj bi že, ko je bila slednja še odvetnica. Državljani pa smo Bervar Sternadovo zapomnili po tem, da je kot direktorica Mirovnega inštituta Ljubljana že leta 2018 grozila policistom črnomaljske policijske postaje.

Poklicala jih je 1. avgusta 2018, ob 19.19 uri. Iz zapisnika PP Črnomelj je razvidno, da se je Bervar Sternadova predstavila kot direktorica Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij (PIC) – ki je v solasti Mirovnega inštituta Ljubljana, in povedala, da so jih poklicali tujci, ki se nahajajo na območju PP Črnomelj. Policiji je dala navodila, da se migranti nahajajo pri naselju Učakovci, vsi pa želijo dati prošnjo za mednarodno zaščito (azil).

Izsek iz zapisnika PP Črnomelj

V nadaljevanju je na telefon dežurnega policista poslala “GPS lokacijo, kjer se tujci nahajajo”, istočasno je to poslala še na elektronsko pošto PP Črnomelj. V elektronski pošti je posredovala imena in rojstne podatke štirih Afganistancev. Policisti so jih nato prijeli v Učakovcih, pri hiši št. 12.

Bervar Sternadova je v elektronski pošti policistom še zagrozila, “da bo v primeru vračanja tujcev v Republiko Hrvaško zoper policiste vložila kazensko ovadbo”.

V zapisniku PP Črnomelj je še zapisano: “Pri navedbi razlogov za mednarodno zaščito navedejo, da v Sloveniji vlagajo prošnjo za mednarodno zaščito, ker so jim tako svetovali predstavniki nevladnih organizacij iz Republike Slovenije, ki so jih obiskali v Bosni in Hercegovini.”

Migranti so še povedali, da so jim predstavniki nevladnih organizacij v BiH delili navodila, kako naj ravnajo, ko pridejo na ozemlje Republike Slovenije, da jih ne bodo vrnili na Hrvaško. En izvod navodil so migranti v policijskem postopku izročili tudi policistom.

Na letaku so točna navodila, hkrati pa tudi kontaktne telefonske številke nevladnih organizacij Slovenske filantropije, Association ODNOS in Pravno informacijskega centra nevladnih organizacij – PIC.

Podobno tudi v Ilirski Bistrici

Podobno je bilo tudi na Policijski postaji Ilirska Bistrica. Iz uradnega zaznamka je razvidno, da je julija v kampu v Veliki Kladuši migrant stopil v stik z nevladno organizacijo PIC. Kamp sta obiskala “Andrej in neznana ženska, ki se je predstavila kot odvetnica PIC”. Migrantu sta pojasnila, kako mora zaprositi za azil in mu obenem ponudila brezplačno pravno pomoč pri pridobivanju statusa azilanta v Sloveniji. Izročila sta mu telefonsko številko, preko katere je v aplikaciji watsup tudi komuniciral. Policistom je povedal, da je bil s PIC ves čas v stiku. Povedal je, da preden so krenili na poti iz BiH je moral PIC-u posredovati podatke o osebah, ki potujejo z njim. Na PIC so mu svetovali, da ne bo težko, da jih bo policija prijela pri prehodu državne meje med Hrvaško in Slovenijo in da naj jih obvešča tudi o postopku na policiji.

Če policija ne bo sprejela vloge za azil, pa naj jih o tem nemudoma obvestijo, da “bo PIC ukrepal zoper policijo”.

Iz naslednjega dokumenta pa je razvidno, da so v Veliki Kladuši migrantom “nevladne organizacije delile telefonske številke”. Eden od migrantov je povedal, da si je telefonsko številko zapisal, poleg pa so dobili še navodilo, da lahko gredo ilegalno v Slovenijo in tam zaprosijo za azil. V skupini je bilo 8 migrantov, oseba iz PIC pa jim je dala navodilo, naj gredo do železniške proge, kjer jih bodo policisti najlažje izsledili. Potem so šli do ceste in videli policijski avtomobil. Migrant je dejal: “Na telefonu sem prižgal luč in jim začel mahati, da so nas opazili in prijeli.”

V nadaljevanju objavljamo dokumente: zaznamek PP Črnomelj, zaznamek PP Ilirska Bistrica in navodilo migrantom v arabskem jeziku.

Zaznamek PP Črnomelj:

Zaznamek PP Ilirska Bistrica:

Navodila migrantom v arabskem jeziku

Hkrati so bili ilegalni migranti na policijskih postajah deležni navodil tudi v arabskem jeziku. Tudi iz tega je razvidno, koga naj v Sloveniji pokličejo za pomoč.

Tudi v tem primeru je naveden Pravno informacijski center nevladnih organizacij (PIC), katerega solastnik je Mirovni inštitut Ljubljana. poti pa vodijo h Katarini Bervar Sternad, ki jo je zdaj nagradila prijateljica Nataša Pirc Musar.

Op.: Naslov smo povzeli po SDS

M. D.