Kdo so novomeški paradni konji?

(vir: pixabay.com)

Na novomeškem območju je 1.834 registriranih podjetij in samostojnih podjetnikov, pri katerih je skupno zaposlenih 15.169 oseb. Lani so ustvarili 3,6 milijarde evrov prihodkov in imeli 200,6 milijona evrov čistega dobička. Od tega je bilo 102,8 milijona evrov (51,2 %) dobička ustvarjenega v Krki. V Revozu je bilo dobička le 15,9 milijona evrov.

Na območju Mestne občine Novo mesto je registriranih kar 911 gospodarskih družb, podjetij, v katerih je 14.530 zaposlenih ali več kot polovica vseh v regiji Jugovzhodna Slovenija.  Podjetja so lani ustvarila za 3,57 milijarde evrov prihodkov, od tega 2,65 milijarde evrov na tujih trgih. Z izvozom torej. Z dobičkom je poslovalo 630 podjetij, z izgubo pa 248. Od tega jih je 118 poslovalo z izgubo na substanci, kar pomeni, da gre za kritična podjetja, vendar pa so to zelo majhna oz. mikro podjetja. Domala vsi zaposleni (14.218) pa so zaposleni v podjetjih, ki poslujejo z dobičkom. Skupnega dobička je bilo za 195,2 milijona evrov, kar je sicer za devet milijonov manj kot v letu 2015.

V občini je nadalje še 923 samostojnih podjetnikov, pri katerih je 639 zaposlenih. Podjetniki so ustvarili za 69 milijonov evrov celotnih prihodkov. Z izgubo jih je poslovalo 141, od tega je 92 kritičnih. Skupno so ustvarili za 5,4 milijona evrov dobička (podjetnikovega dohodka), kar je bilo približno na ravni doseženega tudi v letu 2015.

Tuje lastništvo v novomeških podjetjih

V občini je kar 253 podjetij in samostojnih podjetnikov, v katerih so lastniki tujci. Med večjimi podjetji v tuji lasti so: Revoz, URSA Slovenija, Adient, Fibran nord, Amplexor, Cat logistic, Metalimpex SLC, Renault Tech, Eftec SL, TRIGO Storitve, TransCAT Adriatic in Bio – trans. Ostala podjetja s tujim lastništvom so manjša.

Glede na poreklo tujega kapitala – lastništva – izstopa Francija. Francoski lastniki so v naslednjih podjetjih: Revoz, CAT Logistic, Metalimpex SLC, Renault TECH, TransCAT Adriatic in 4-CE.

Avstrijski lastniki so v URSA. Grški so v podjetju Fibran Nord. Italijanski lastniki so v podjetju MAPEI. Nemški lastniki so v dveh podjetjih: TTN Nero (Kočevarjeva) in LB gradnja (Kočevarjeva).

Nadalje 16 lastnikov prihaja iz Bosne in Hercegovine, 14 iz Hrvaške in 19 iz Srbije. Iz Češke prihaja lastnik podjetja Eftec SL. Iz Kitajske je lastnik v podjetju JIN FU (Mačkovec). Iz Kosova je lastnik podjetja Belavis (Kandijska). Iz Makedonije je lastnik nedelujočega podjetja s Seidlove. Iz Madžarske je lastnik podjetja TRIGO storitve (Kandijska).  Iz Ukrajine je lastništvo v treh podjetjih: EKO proizvod + d.o.o. (Kandijska), International academy S.P.E.K.T (Veliki Orehek) in Zavcom (Veliki Orehek). Ostalih držav, ki bi bile s kapitalom prisotne v lastništvu novomeških podjetij, nismo zasledili.

Objavljamo seznam največjih novomeških podjetij. Razvrstili smo jih glede na doseženi celotni prihodek v letu 2016. Zneski so v evrih.

  PodjetjeCelotni prihodek Dobiček Štev. zaposlenih
1Krka, d. d., Novo mesto1.158.372.854102.871.8404.638
2Revoz, d. d., Novo mesto1.088.546.45215.905.7791.986
3Adria Mobil, d. o. o., Novo mesto335.071.67927.279.611 cca 1.600
4CGP, d. d., Novo mesto93.345.2754.128.073336
5TPV, d. o. o., Novo mesto81.489.3221.295.990717
6Adient Novo mesto, d. o. o.61.033.2853.729.328205
7TPV Avto, d. o. o.47.835.20478.58858
8TERME KRKA, d. o. o., Novo m.34.701.7881.782.401533
9URSA Slovenija, d. o. o., Novo mesto26.870.5441.241.413115
10KZ KRKA, z. o. o. (Šentjernejska)26.539.2604.195148
11G G Novo mesto, d. d.22.201.848386.495177
12Hočevar, d. o. o.19.758.423772.15317
13BERUS, d. o. o.19.752.38355.41522
14FIBRAN NORD, d. o. o., NM18.284.149965.68759
15Eventus, Novo mesto, d. o. o.18.270.604438.00849
16Komunala Novo mesto, d. o. o.17.444.570126.121129
17Roletarstvo Medle, d. o. o.16.288.6931.735.41199
18CGP – Gradnje, d. o. o.14.577.09025.200129
19Tiskarna Novo mesto, d. d.12.117.1932.764.15999
20Termotehnika, d. o. o.11.282.83294.38239
21AMPLEXOR Adriatic, d. o. o. (Podbreznik)10.077.1071.783.83980
22ADRIA PLUS, d. o. o.9.914.339254.65845
23CAT LOGISTIC, d. o. o., NM8.816.0731.095.91441
24TOTAL, d. o. o., NM8.482.052651.21731
25JUDEŽ, d. o. o., NM8.041.9041.071.17937
26Avtotransporti Zupančič, d. o. o. (Livada)7.837.932726.53842
27GRM Novo mesto, Sevno6.663.758     ni pod.167
28Novomont, d. o. o., Ločna6.636.74869.23533
29NOLICOM, d. o. o., NM6.358.835306.7923
30METALIMPEX SLV, d. o. o.6.337.565-116.84512
31ZNASS, d. o. o., Ratež5.966.591788.55851
32GVS, d. d.5.901.902168.638166
33MIZARSTVO BOGOVIČ, d. o. o.5.536.24573.35716
34TPV Group, d. o. o., Novo m.4.510.379959.4985
35LOGING RENT, d. o. o. (Livada)4.433.99626.7613
36MIKROGRAFIJA, d. o. o., NM4.396.338333.50260
37MAPEI, d. o. o., Novo mesto4.375.517522.32115
38MALCOM Novo mesto, d. o. o.4.320.16735.43655
39GPI Tehnika, d. o. o., D. Kamence4.128.352149.01439
40REMOS Novo mesto, d. o. o.4.095.268138.22411
41HOČEVAR AGRO trgovina, d. o. (D. Težka Voda)4.044.123122.11731
42AVTO VELKRAVRH, d. o. o. (Prečna)3.921.944          11.4113
43TABAKUM Export-import, d. o. o.3.905.09090.33919
44AVTOCENTER VIDIC, d. o. o. (Ljubljanska)3.883.9684.8007
45CEROD, d. o. o.3.875.222-31.55214
46KRNC, d. o. o. (Mestne njive)3.565.34853.20426
47RENAULT TECH NM, d. o. o.3.438.732529.1338
48PAGRAS, d. o. o. (Adamičeva)3.428.55738.23610
49MONT LUNA, d. o. o.3.300.46141.0452
50NG, d. o. o. (Šmihel)3.237.622118.97349
51TransCAT Adriatic, d. o. o. (Straška)3.213.694        -60.4025
52NOVAK, Novo mesto, d. o. o.3.158.09299.69540
53INTEGRAL VOZNIK, d. o. o.3.138.494218.66342
54TRANSCAR Novo mesto, d. o. o.3.129.738127.15126
55AG-MA, d. o. o., NM3.087.658405.63212
56TISK Šepic, d. o. o.3.073.985365.36220
57OMP, d. o. o. (Podbreznik)3.068.07857.56221
58STV PLUS, d. o. o. (Ločna)2.985.32263.75335
59LEKARNA NOVAK, d. o. o. (Novi trg)2.850.57148.6767
60KOMPAS NM, d. o. o. (Glavni trg)2.813.94110.8037
61AGROMA TS, d. o. o. (Smolenja vas)2.794.45578.7286
62SENČILA MEDLE, d. o. o.2.787.884217.45026
63ROLETARSTVO BAYER, d. o. o. (Košenice)2.782.3691.735.41127
64VGP Novo mesto, d. d. (Trdinova)2.635.230175.95839
65ELMEKS, d. o. o. (Šegova)2.519.02382.50116
66Žagar Novo mesto, d. o. o.2.475.222262.86415
67PIM JEKLO NM, d. o. o. (Kočevarjeva)2.471.66531.52228
68BOBIČ YACHT INTERIOR, d. o. o.2.468.274260.42241
69ENIGMA NM, d. o. o. (Ljubljanska)2.339.287245.79612
70Zarja, d. o. o., Novo mesto2.287.956163.83220
71JEKLOTEHNA ŠPOLJAR, d. o. o. (Župnca)2.261.5089.87616
72HIDEX, d. o. o.2.240.69676.36418
73PROTEKT Dolenjska, d. o. o.2.231.604305.24810
74TRIGO STORITVE, d. o. o. (Kandijska)2.187.491179.71218
75ELBA Novo mesto, d. o. o.2.155.402124.74717
76STARLES, d. o. o. (Dol. Težka Voda)2.101.75022.11412
77Dolenjski list Novo mesto, d. o. o.2.090.4421.080.7055
78EFTEC SL, d. o. o. (Belokranjska)2.089.62416.4364
79K3 OBJEKTI, d. o. o. (Gorenje Kamence)2.184.44948.7873
80ULTRIS, d. o. o., Žlebej2.088.83087.02924
81BIO – TRANS, d. o. o. (Kočevarjeva)2.064.30983.09624
82KARTONAL Novo mesto, d. o. o.2.063.960119.70013
83RCS, d. o. o. (Kočevarjeva)2.027.06593.94892
84DAMA, d. o. o. (Pod Trško goro)1.952.65466.11714
85ZVONKO STRUNA, s. p. (Potov Vrh)1.918.149230.99911
86KOVINAR, Novo mesto, d. d.1.916.8597.85931
87FARMEL, d. o. o. (Kočevarjeva)1.892.13393.4016
88MIZARSTVO Florjančič Roman, s. p.1.867.75316.85716
89KERAGRAD Novo mesto, d. o. o.1.853.379229.07018
90MARKET MAJA, d. o. o. (Ljubljanska)1.835.81538.65210
91AKROBAT, d. o. o. Črmošnjice pri Stop.1.821.41248.3534
92ŠIŠKO steklarstvo, d. o. o.1.807.185263.21118
93TRBANC, d. o. o. (Markljeva)1.795.87711.7337
94VSEGRAD NM, d. o. o. (Srebrniče)1.789.33667.4375
95ALKATRON, d. o. o. (Kolodvorska)1.765.897176.6773
96NOVODOM, d. o. o1.713.420108.3349
97LASTINSKI, d. o. o.1.711.215260.6507
98MBM PLAST, d. o. o.1.702.19738.7198
99AS INVEST, d. o. o. (Smolenja vas)1.693.82113.2923
100BENEFICIJ, d. o. o. (Kapitelj)1.615.18541.3365
101ARKADIA, d. o. o. (Kočevarjeva)1.611.69928.26322
102MOTOROIL-IGOR NOVAK, s. p. (Seidlova)1.607.68812.89213
103PROLES NM, d. o. o. (Stranska vas)1.587.54067.50122
104AC VOVK, d. o. o. (Ločna)1.574.6983.1315
105TT AVTO, d. o. o. (Ljubljanska)1.537.64531.8321
106FILIPS1, d. o. o. (Ulica talcev)1.511.38438.44292
107DAMIR PURIĆ, s. op. (Dol. Kamence)1.507.35763.75610
108RHI, d. o. o. (Ljubljanska)1.507.31860.7242
109CGP-GIP, d. o. o. (Ljubljanska)1.476.31091.26931
110EKOS Novo mesto, d. o. o.1.453.631243.7013
111AMBI-METALPLAST, d. o. o. (Smolenja vas)1.442.2838.05913
112FA – ST, d. o. o. (Ob Težki vodi)1.407.4623.2604
113TISKARNA VESEL, d. o. o. (Košenice)1.402.9602.41319
114VERSI, d. o. o. (Rozmanova)1.387.4448.6124
115EUROTOUR, d. o. o. (Brod)1.355.631107.1858
116TILIA, d. o. o. (Ljubljanska)1.336.10264.6805
117METAL ING SKUPINA, d. o. o. (Ljubljanska)1.322.96023.7349
118WAX, d. o. o. (Gumberk)1.289.68427.1665
119MEDIC SISTEMI, d. o. o. (Jerebova)1.279.46525.3129
120INTERTEKS, d. o. o. (Westrova)1.259.87959.4052
121CENTER MOŽE JOŽE MOŽE, s. p. (Vinareber)1.248.4514.9087
122PRENOVA NOVO MESTO, d. o. o. (Nad mlini)1.235.39411.76816
123SUPAT, d. o. o. (Kočevarjeva)1.193.49131.5743
124HOLDING UNITEHNA, D. O. O. (Foersterjeva)1.187.1326672
125LINT, d. o. o. (Ljubljanska)1.187.13050.8094
126PAM, d. o. o. (Mušičeva)1.179.17010.8852
127MATKO, d. o. o. (Gumberk)1.163.027150.5038
128VETERINA NOVO MESTO, d. o. o. (Šmarješka)1.152.437-53.82515
129GEO TRADING, d. o. o. (Češča vas)1.149.16491.9423
130MEDLE IP, d. o. o. (Podbevškova)1.120.25944.60511
131AgMO, d. o. o. (Ob potoku)1.116.75712.61015
132AICO TRADE, d. o. o. (Podbevškova)1.116.2971.0185
133COMMEX SERVICE GROUP, d. o. o. (Kočevarjeva)1.114.49827.61738
134PUŠNIK-NOVLJAN, d. o. o.1.111.231200.67811
135MTI PAVLIČ, d. o. o. (Kočevarjeva)   1.086.99249.8824
136EUROFOOT, d. o. o. (Cegelnica)1.085.50350.0372
137REVIS, d. o. o.1.084.987122.2966
138PANDA, d. o. o. (Velike Brusnice)1.083.4912.9847
139BRIGITA PETERLIN, s. p. (Foersterjeva)1.077.581-6.5682
1403 TAV, d. o. o. (Germova)1.074.47173.07713
141KLJUČAVNIČARSTVO ŠMAJDEK, d. o. o. (Krallova)1.057.94810.01718
142Gazvoda, d. o. o. (Nad mlini)1.047.45044.7785
143AVELANA, d. o. o., Dobrava, Otočec1.039.710300.4346
144CST, d. o. o. (Koštialova)1.003.1109.1992
145GVS storitve, d. o. o.988.25943.6332
146GALINO, d. o. o. (Nad mlini)982.44460.1848
147DRAME, d. o. o. (Rozmanova)977.37510.44025
148RADIO PRO 1, d. o. o. (Rozmanova)969.28417.86922
149STREHCA, d. o. o. (Bršljin)958.4309.7474
150MEDICINSKI CENTER KRKA, d. o. o. (Šmarješka)949.164144.68810
151ENSI, d. o. o. (Petelinjek)934.79912.88112
152MONTIV, d. o. o. (Kočevarjeva)922.51848.5835
153VIDIC CENTER, d. o. o. (Ljubljanska)918.54717.86010
154SPORTI, d. o. o. (Pod Trško goro)917.16523.1395
155ARHIKER, d. o. o. (Ljubljanska)911.17133.0282
156IMP PROMONT-ELEKTRO, d. o. o.907.9284.6751
157ANDELJ, d. o. o. (Lebanova)905.69557.9923

V seznamu so navedena podjetja, ki so v letu 2016 dosegla več kot 900 tisoč evrov celotnega prihodka. Število povprečno zaposlenih je vzeto iz bilanc podjetij, upoštevano je število glede na opravljene delovne ure v lanskem letu. Za Adrio Mobil še ni javno dostopnih podatkov o številu zaposlenih. Glede na znane podatke za leto smo v tabelo zapisali oceno. Minus pred številko pri poslovnem izidu (kolona 2) pomeni, da je podjetje poslovalo z izgubo.

Vir: Agencija za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) in Gvin.com (podjetje Bisnode).