DomaSlovenijaZdravnik: "Po tihem upam, da bo skokovit porast okužb vendarle še koga...

Zdravnik: “Po tihem upam, da bo skokovit porast okužb vendarle še koga spodbudil k cepljenju, prekuževanje s prebolevanjem je izrazito tvegano”

“Moram reči, da me je ta četrti val vseeno malo negativno presenetil. Živel sem v upanju, da bo to hitro poslabšanje epidemiološke situacije ljudi vendarle pripravilo do odločitve, da se cepijo.” 

“Po tihem upam, da bo sedanji skokovit porast okužb vendarle še koga spodbudil k cepljenju, saj je prekuževanje s prebolevanjem izrazito tvegano.”

“Po naravi sem sicer precej optimističen, vseeno pa mislim, da se bo zdaj dobršen del necepljenih in neprebolelih okužil. Širjenje virusa se bo po tem nekoliko upočasnilo, saj bo imunosti več. To bo pomladi prineslo bolj normalno življenje. To sem sicer predvideval že junija 2020, pa sem se uštel. Zdaj res upam, da se bo to uresničilo.”

Tako je v današnjem pogovoru za portal Siol.net povedal Sašo Rebolj, družinski zdravnik in direktor Zdravstvenega doma Kamnik.

Stroka pred prazniki poziva k upoštevanju pogoja PCT in k cepljenju, ki je v Sloveniji obstalo na mrtvi točki. Epidemiološke razmere v državi se namreč slabšajo, število novookuženih strmo raste, zdravstveni sistem pa se sooča s številnimi izzivi.

Presenečajo ga protesti proti ukrepom, ki so v veljavi povsod po Evropi ali svetu

Zdravnik Rebolj je še opozoril, da je epidemija socialno-zdravstveni problem, v Sloveniji pa se to preveč povezuje s politiko. Naklonjenost do cepljenja in odnos do preventivnih ukrepov nikakor ne bi smela biti odvisna od naklonjenosti eni ali drugi politični opciji, kot zdravnika ga zelo presenečajo protesti proti ukrepom, ki so v veljavi povsod po Evropi ali po celem svetu. Za ukrepe je dejal, da so varovalka pred tem, da bi bilo še slabše, pa čeprav je že zdaj zelo slabo in si trenutnega položaja ne predstavlja brez njih.

Skrbi ga tudi, da bo porast bolnikov takšen, da v zdravstvu ne bodo več zmogli kakovostne obravnave in da zanje kakovostna oskrba v bolnišnicah ne bo mogoča.

Umrljivost ni edina težava, problem so tudi postcovidni zapleti

Med drugim je še povedal, da se je covid-19 izkazal za resnejšo bolezen, kot je kazalo na začetku, umrljivost pa ni edina težava. Velik problem so postcovidni zapleti, ko imajo ljudje, ki so covid-19 preboleli, še mesece po tem resne težave. Od popolne nefunkcionalnosti, tesnobe, motenj spanja, popolne telesne nezmogljivosti. Teh ljudi praviloma statistika ne zaobjame, gledamo le, koliko ljudi se zdravi v bolnišnicah. O postcovidnih zapletih premalo govorimo.

Pogovor v celoti lahko preberete na povezavi: siol.net

M. D.

ZADNJI ČLANKI

Vrtovec: Preveč odprtih delovišč na avtocestah

Na avtocestnem križu je po oceni ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca odprtih preveč delovišč hkrati. Izpostavil je, da prihajamo v ključno turistično sezono in...

Rončevićeva prva poslanica: Šola kot prostor rasti, znanja in medsebojnega spoštovanja

Ob zaključku še enega uspešnega šolskega leta je minister prof. dr. Borut Rončević objavil svojo prvo poslanico. Besedilo je polno optimizma, hvaležnosti in jasne...

Eurodac sprejet: Slovenija dobila orodje za nadzor migracij

Državni zbor je včeraj, 23. junija 2026, po nujnem postopku sprejel Zakon o izvajanju Uredbe Evropske unije o vzpostavitvi sistema Eurodac za primerjavo biometričnih...

Banka, ki ji ne gre zaupati: UniCredit zapustil Wolfovo 1 v razdejanem stanju

UniCredit Banka Slovenija je zapustila prestižne prostore na Wolfovi 1 v središču Ljubljane (tik ob Tromostovju), čeprav naj bi najemna pogodba veljala do septembra...