26. 7. 1991: Slovenski vojaški obvezniki bodo prosti najpozneje do velikega šmarna

Slovenski vojaški obvezniki bodo iz jugoslovanske vojske odpuščeni najpozneje do 15. avgusta. | Avtor Nace Bizilj, hrani: Muzej novejše zgodovine Slovenije

V Ljubljani sta se sešli komisiji 5. vojaškega območja, sestavljeni iz predstavnikov jugoslovanske vojske in slovenske države, navzoča pa sta bila tudi člana misije Evropske skupnosti. Dogovorili so se, da bo prva od treh skupin slovenskih vojaških obveznikov odpuščena do 31. julija, druga in tretja pa do 15. avgusta. Preostali del pogovorov je zadeval operativni načrt za umik premičnega premoženja jugoslovanske vojske, ki je bil pod nadzorom teritorialne obrambe in slovenske policije.

Manj uspešni pa so bili dogovori glede umika vojnega letalstva in protiletalske obrambe iz Slovenije ter vojaške zdravstvene organizacije.

Ljubljansko, mariborsko in portoroško letališče odpirajo vrata

Na podlagi dovoljenja zvezne uprave za kontrolo letenja so slovenska letališča po mesecu dni znova dobila dovoljenje za pristajanje in vzletanje letal. Dovoljenje je veljalo za komercialni promet, ne pa za športna in turistična letala. Tako je že v jutranjih urah eno letalo poletelo proti Beogradu, popoldne pa je na brniško letališče priletelo Adriino letalo iz Londona. Po besedah vodstva brniškega letališča naj bi bilo za normalno delovanje letališča potrebno vsaj mesec dni, za vnovično vzpostavitev  turističnih in poslovnih tokov pa še veliko več časa. Predstavnik Adrie Airways pa je med drugim povedal: »Poškodovane imamo pol flote, na dan smo izgubili več kot milijon dolarjev, delavci so na dopustih, težko je bilo in upamo, da se bomo srečali z dialektiko zločina in kazni. Nekdo bo za to moral odgovarjati. Zdaj začenjamo znova in zadovoljnih je vseh 930 delavcev.«

Minister Kacin pohvalil delo medijev

Minister za informiranje Jelko Kacin je zelo pohvalil delo slovenskih radijskih postaj, televizije, vseh štirih dnevnikov in periodičnega tiska, posebej pa še prizadevanja fotoreporterjev, zunanjih dopisnikov in delavcev na oddajnikih in zvezah. Zadovoljstvo je izrazil tudi nad tujimi novinarji, ki jih je bilo od 20. junija do 12. julija v tiskovnem središču akreditiranih kar 900, vseh akreditiranih pa je bilo 1400. Poudaril je, da je prav zaradi njihovega poročanja svet spoznal Slovenijo kot geografski, političen pojem in kot obrambno učinkovito državo. Povedal je še, da so imeli ob napadu na Slovenijo vzpostavljene rezervne zveze s tujino in da so premične enote umaknili iz Ljubljane.

Ponosna generacija mlade slovenske vojske

Časnik Slovenec je objavil reportažo o obisku v Pekrah, kjer se je urila prva generacija slovenske vojske. Vodja učnega centra je med drugim povedal, da s poskusnim programom testirajo, ali so pravilno načrtovali in usposabljali vojake po zgledu sodobnih evropskih armad in ali je bila pravilno izbrana vojaška oprema. »Moram reči, da smo z dosedanjim potekom usposabljanja izredno zadovoljni. Fantje so prizadevni, ponosni, da so poskusna generacija mlade slovenske vojske. V dveh mesecih in pol so se prelevili iz nabornikov v bojevnike, za seboj pa imajo žal tudi že pravo vojno. V njej sicer niso neposredno sodelovali, a so bili zraven.«

Aplavz Peterletu in Capudru v Salzburgu

Kot poroča časopis Delo, sta bila ministrski predsednik Lojze Peterle in minister za kulturo dr. Andrej Capuder častna gosta na odprtju Salzburškega poletnega festivala. Poleg tega povabila je o avstrijski podpori in solidarnosti do Slovenije pričal tudi navdušen aplavz, s katerim so udeleženci festivala pozdravili visoka predstavnika novonastale slovenske države.

Avtor: Lenart Rihar

Vir: gov.si/slovenija30