Denar pričakujejo tudi od ministrstev za šolstvo in finance ter Eko sklada
Objekte (telovadnico in del šole) so načrtovani tako, da bo občina z naložbo lahko kandidirala za nepovratne finančne spodbude pri Eko skladu. Čeprav denar še ni zagotovljen, pa so pogodbo o začetku del že podpisali. Pri tem so dejali, da bo večji del denarja za izgradnjo zagotovila občina, pomagala pa si bo še z denarjem po 21. členu Zakona o financiranju občin za leti 2017 in 2018. Slednji je namenjen financiranju naložb, vendar mora občina polovico tega denarja nato tudi vrniti. Poleg nepovratnega denarja iz Eko sklada pa pričakujejo še nepovraten denar od Fundacije za šport ter ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.
Pogodbo o izvedbi načrtovane investicije so z izbranim izvajalcem (Marles hiše), ki ima tudi podizvajalca (CGP), podpisali konec septembra.
Kako je potekalo javno naročilo?
Občina je prvo obvestilo o javnem naročilu objavila 10. julija 2017. V njem so pri merilu za izbiro ponudbe zapisali, da cena ni edino merilo za oddajo naročila. V razpisu niso določili niti okvirne cene. Naročilo so nato 12. julija 2017 popravili v delu, kjer so podaljšali rok za prejem ponudb iz 25. na 31. julija 2017. Nato so 19. julija za tri dni podaljšali še rok za sprejem vprašanj ponudnikov.
Rok za oddajo ponudb se je nato iztekel 31. julija 2017, občina kot naročnik pa je prejela dve ponudbi. Prijavili sta se Marles hiše Maribor, d. o. o., Maribor in Dema Plus, d. o. o., Ljubljana. Marles je ponudil ceno 2,314.387,51 evra (vključno z davkom), Dema Plus pa 2,306.066,81 evra (z davkom). Ljubljansko podjetje je bilo finančno ugodnejše.
Občina je 7. avgusta nato objavila, da ima občina za leti 2017 in 2018 za izvedbo projekta zagotovljenih le 1,200.000 evrov, obe prejeti ponudbi pa ta sredstva presegata. Zato bo občina izvedla konkurenčni postopek s pogajanji. Nadalje pa so 25. avgusta zapisali, da javnega naročila ne bodo oddali.
Občina je nato razpis ponovila 25. avgusta 2017. Odločitev o oddaji pa je objavila že 13. septembra 2017.
Kaj se je dogajalo v tem, drugem razpisu?
Rok za prejem ponudb po drugem razpisu je bil 12. september. Odločitev o oddaji naročila je bila sprejeta 13. septembra. Iz Odločitve o oddaji javnega naročila (številka 430-0007/2017-2) pa je razvidno, da se kot »najugodnejša ponudba izbere ponudba ponudnika Marles hiše Maribor, d. o. o.« Drugega ponudnika so izločili. Iz obrazložitve je nadalje razvidno, da sta se spet prijavila dva ponudnika, Dema Plus in Marles hiše. Dema Plus je ponudil 2,050.070,62 evra, Marles hiše Maribor pa 1,965.401,63 evra (oba zneska sta z davkom).
Zdaj ni bilo več merilo 1,2 milijona, temveč 2 milijona evrov
V tokratni izbiri pa je občina zapisala, da se ponudba Dema Plus izloči, »ker presega naročnikova zagotovljena sredstva«. Če so imeli prvič na voljo 1,200.000 evrov, so zdaj zapisali, da ima občina »za izvedbo predmeta javnega naročila na voljo 2,000.000 evra, kar predstavlja končno vrednost z DDV«. Marlesova ponudba je bila nižja od 2 milijonov evrov, zato je bila sprejeta. Ponudba Dema Plus pa je bila višja, zato so jo izločili. Kako je občina od 7. julija do 13. septembra zagotovila dodatnih 800 tisoč evrov za naložbo in ali so v Marlesu vedeli za ta mejni znesek, se ne ve.
Kje so dobili razliko, ni jasno, za leto 2018 so prerazporedili le 600 tisoč evrov, še vedno manjka 200 tisoč evrov
Odgovor za povečanje zneska bi bilo možno iskati tudi v 2. izredni seji občinskega sveta, ki jo je občina sklicala za 10. avgust. Edina točka dnevnega reda je bila Prerazporeditev pravic porabe proračuna 2018. V gradivu je zapisano, da je občina v postopku javnega naročila pridobila ponudbe, katerih vrednost bistveno presega sprejeta sredstva proračuna za leti 2017 in 2018. Zaradi podpisa pogodbe z izvajalcem pa je treba sredstva prerazporediti iz drugih postavk.
Iz predloga sklepa o prerazporeditvi pravic porabe, ki so ga potrdili vsi na seji navzoči svetniki, je razvidno, da so prerazporedili 600.000 evrov. Pravico do porabe so pobrali domala na vseh programih, če omenimo le večje: gradnja cestne infrastrukture, investicijsko vzdrževanje javne razsvetljave, odprto širokopasovno omrežje, čistilna naprave Češnjice, geodetske storitve, načrti in druga projektna dokumentacija za občinski prostorski načrt, vzdrževanje pokopališč (tu so pobrali kar 50 tisoč evrov), Medgeneracijsko ustvarjalno središče in celo investicijski transferji osnovni šoli. Kje in koliko so vzeli je vidno tukaj:_SKLEP_Prerazporedite
Po 10. avgustu občinski svet ni imel več seje, naslednja je razpisana za 18. oktober. Na spletnem portalu enaročanje pa tudi 15 dni po podpisu še vedno ni objavljene podpisane pogodbe za izvedbo del.
Vprašanja in pripombe potencialnih ponudnikov v teku razpisa
Pri javnih razpisih je bilo precej vprašanj, med drugim je mogoče zaslediti tudi zapis v smeri, kot da bi na občini nekaj skrivali. Pri razpisu je, po navedbah enega od potencialnih ponudnikov, namreč manjkal eden od glavnih načrtov, to je načrtov gradbenih konstrukcij, armaturni načrti. Zainteresirani za prijavo na razpis so občino pozivali, naj objavi vse, kar se nanaša na izgradnjo ter opozarjali, da gre pri gradnji za davkoplačevalski denar. Nekateri so bili kritični tudi za kratek odmerjeni rok za pripravo ponudbe in so pozivali k podaljšanju roka za pripravo ponudbe v skladu z Zakonom o javnih naročilih ter podobno.
O tem, da je bila predračunska vrednost izgradnje telovadnice in dozidave podružnične osnovne šole, v vseh občinskih gradivih ocenjena na 1,280.000 evrov, smo pisali tukaj: obcina-mokronog-trebelno
Za primerjavo še dodajmo, da je Občina Mirna Peč svojo športno dvorano k osnovni šoli zgradila za 830 tisoč evrov (brez davka), z davkom okrog milijon evrov. Eden od prispevkov o tem je objavljen tukaj: v-mirni-peci-se-lahko-veselijo/
Iz prve objave o naročilu in s tem povezane neoddaje naročila je bilo razvidno, da ima občina za leti 2017 in 2018 za izvedbo projekta zagotovljenih 1,200.000 evrov. Nato so na občini izvedli novi razpis in po tem zapisali, da ima občina na voljo 2,000.000 evrov. Vmes so imeli občinsko sejo, ko so prerazporedili 600.000 evrov. Skupno je bilo tako na voljo 1,800.000 evrov. Druga ponudba podjetja Marles hiše je bila 1,965.401,63 evra. So v sklep o odločitvi za izbiro Marlesa 2 milijona evrov zapisali zato, da so jih lahko izbrali, ker se zaradi dogodkov v letu 2018 mudi in so zato “spregledali” več sto tisoč evrov?
Viri: Spletni portal enaročanje, spletna stran Občine Mokronog-Trebelno