Vladni koaliciji je s svojimi političnimi igricami, ko skušajo pred svojimi volivci kazati en obraz, pred mednarodnimi institucijami pa povsem drugega, uspelo verodostojnost slovenske države in zunanje politike v svetu spraviti povsem na ničlo.
Le kdo bo namreč še resno jemal državo, katere najvišji predstavniki v najpomembnejši obrambni zvezi na svetu podpišejo zavezo, da bodo za obrambo namenjali 5 odstotkov bruto domačega proizvoda, nato pa doma že čez nekaj ur razlagajo, da sporazum tako ali tako ni zavezujoč in da je obvezujoča le notranja zaveza, po kateri naj bi za obrambo namenjali 3 odstotke BDP. Hkrati eden najvidnejših predstavnikov ene od koalicijskih strank, Levice, Matej T. Vatovec javno objavlja zapise, da je treba sporazum, podpisan v Haagu, tako ali drugače zaobiti. Čemu je potem predsednik vlade Robert Golob sploh potoval v Haag in čemu je sploh podpisal Natov sporazum, če pa tako ali tako ni obvezujoč in če je že vnaprej vedel, da ga ne bomo spoštovali? In če je tako, zakaj potem kar takoj Natu ne sporoči, da se je s podpisom zgolj šalil in da Slovenija od podpisa odstopa? Odgovor je: zato, ker skuša pred zvezo Nato dajati vtis resnega partnerja, medtem ko doma ravna povsem drugače.
A v zvezi Nato seveda niso neumni in jim je zagotovo jasno, kakšno igro se gre slovenska skrajno leva vladna koalicija, zato je verodostojnost slovenske države pred mednarodnimi institucijami težko popravljivo okrnjena.
Slednje je sicer zgolj nadaljevanje slovenske zunanje politike, kot jo spremljamo že vse od nastopa trenutne vlade. Namesto da bi slovensko državo postavili v jedro Evrope, so cilj naše diplomacije Zimbabve, Somalija in Maroko, predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič in predsednica republike Nataša Pirc Musar pa so skoraj redne obiskovalke eksotičnih “banana držav”. V razvitih zahodnih demokracijah, ki naj bi jim Slovenija želela pripadati, pa jih skorajda ni opaziti.
Zato lahko ponovimo: verodostojnost slovenske države pred institucijami in državami, ki jim želimo pripadati in se po njih zgledovati, je praktično na ničli. Nova vlada – če bo ta desna – bo potrebovala precej časa, da jo popravi.
Aleksander Vodeb