V četrtek steče zbiranje podpisov za referendum proti izjemnim dodatkom kulturnikom

Prejemnici Prešernovih nagrad, dojilja psa, igralka Maja Smrekar se je dala celo oploditi s psom, leta 2018 je za to prejela Prešernovo nagrado. Obe bi bile po zakonu upravičeni do dodatka. (vir: X)

Slovenska demokratska stranka bo v četrtek začela zbirati podpise za referendum, na katerem bi se državljani odločali, ali so za to, da država kulturnikom z določenimi umetniškimi dosežki izplačuje dodatek k pokojnini, pri čemer lahko dodatek znese tudi do 1500 evrov mesečno. SDS bo podpise zbirala do 26. marca, za referendum mora zbrati 40.000 overjenih podpisov.

 

Kot je povedal poslanec SDS Andrej Hoivik, bodo podpise pod zahtevo za zakonodajni referendum zbirali na svojih stojnicah pred upravnimi enotami po vsej Sloveniji, podpis podpore pa bo mogoče prispevati tudi na portalu euprava. Hoivik je izrazil prepričanje, da bo SDS zbrala potrebnih 40.000 podpisov in nato aktivno sodelovala v referendumski kampanji ter da bo udeležba na referendumu, ki bi lahko bil maja, množična.

Vladna koalicija je namreč januarja z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejela zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki omogoča visoke dodatke kulturnikom, ki so imeli določene kulturne dosežke.

Višina dodatka bi bila po zakonu vezana na višino osnovne pokojnine posameznika in trenutek, ko bo podana vloga za dodatek. Medtem ko v pokojninski blagajni ni denarja za božični dodatek upokojencem, pa je očitno za visoke dodatke, ki bi jih prejemali kulturniki. Mesečni dodatek bi lahko namreč dosegel tudi 1500 evrov.

A. V.