Občina Trebnje je bila uspešna na javnem razpisu za sofinanciranje obnove propadajoče stavbe nekdanje gostilne Grmada v središču mesta. Pridobili so sklep o sofinanciranju v višini milijon evrov, evropskih nepovratnih sredstev.
Začetek gradbenih del je predviden v letu 2027, odprtje prenovljene stavbe pa v drugi polovici leta 2028.
Celotna naložba je ocenjenjena na nekaj manj kot 1,22 milijona evrov (z davkom na dodano vrednost). V stavbi bodo uredili sodobni interaktivni muzej, posvečen rimski in ostali bogati zgodovini občine.
Poleg tega bodo v stavbi svoj prostor dobili tudi Turistično informacijski center (TIC), razstavni in spominski prostor posvečeni Vilmi Bukovec in ostalim velikim imenom, ter prostore za delavnice in izobraževalne vsebine.
Občina je odločbo o sofinanciranju obnove prejela po prijavi na razpisu za projekt Trajnostna obnova in oživljanje kulturnih spomenikov v lasti občin ter vključevanje kulturnih doživetij v slovenski turizem – kohezijska regija Vzhodna Slovenija. Objekt Grmada, ki se nahaja v središču mesta, pa ima status kulturnega spomenika lokalnega pomena. Razpis je objavilo ministrstvo za kulturo.
Stavba je bila v lasti družine Bukovec, po drugi svetovni vojni pa nacionalizirana, takratna oblast je družini hotel zaplenila.
Javna razprava o razglasitvi hiše za kulturni spomenik lokalnega pomena, kar je zdaj podlaga za pridobitev evropskega denarja, je potekala januarja 2020. Predlog je dala občina, kot lastnica objekta, vse ostalo je pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enoto Novo mesto. Namen je bil že takrat obnova objekta.
Hišo na Golievem trgu 7 oziroma Gostilno Grmada so kot nepremično kulturno dediščino ovrednotili že konec devetdesetih let prejšnjega stoletja, v register nepremične kulturne dediščine je bila vpisana leta 2008. Hiša je bila prazna (in je še), nevzdrževana in je propadala. Več o tem smo poročali tukaj
Grmada sicer spada med arhitekturno bolj prepoznavne stavbe v mestnem jedru. Zgrajena je bila v takrat aktualnem modernističnem slogu, tako kot leto pred tem sosednja občinska stavba in nato še sosednja Juvančeva hiša.
Hiša stoji ob glavni cesti, ki vodi skozi mesto oziroma ob križišču Golievega trga, Kolodvorske ulice in Gubčeve ceste v zahodnem delu mesta.
Gre za enonadstropno opečno stavbo, ki je bila zgrajena leta 1930. Do druge svetovne vojne je bil v njej Hotel Bukovec (lastnik je bil posestnik in gostilničar Ignac Bukovec iz Trebnjega). Po vojni je bil hotel z 10 sobami nacionaliziran. Leta 1963 je prešel v last Trgovskega podjetja Hmeljnik iz Novega mesta, ki je v njem uredilo gostišče Grmada. Med leti 1974 in 1981 je bila lastnica stavbe Pivovarna Union Ljubljana, v letih 1981 do 1997 Mercator Rožnik, nato do leta 2005 Mercator Dolenjska. Leta 2005 je bila stavba vrnjena prvotnim lastnikom.
V letu 2017 je lastnica stavbe in njenih pritiklin postala Občina Trebnje. Izjema je gostinski vrt.


M. D.