Glavne medicinske sestre v domovih za starejše opozarjajo na nevzdržne kadrovske razmere

(vir: pixabay.com)

Kadrovska kriza v domovih za starejše je že tako nevzdržna, da ogroža zagotavljanje varnih in kakovostnih storitev za stanovalce ter zdravje zaposlenih. Zaposleni so zaradi kadrovske krize izpostavljeni izjemno visokim delovnim obremenitvam, vse bolj nepredvidljivim delovnim urnikom, ki ne omogočajo ustreznega počitka, in težavam pri koriščenju letnih dopustov.

Zaradi tega prihaja do množične preobremenjenosti in izgorevanja zaposlenih, pogostih kratko- in dolgotrajnih bolniških odsotnosti ter odhodov v druge panoge.

Vodje služb zdravstvene nege in oskrbe zato od vlade zahtevajo, da nemudoma ukrepa s financiranjem zaposlovanja dodatnih kadrov in sprejetjem posodobljenih kadrovskih normativov za področje zdravstvene nege, oskrbe in rehabilitacije. Če nujno potrebni ukrepi ne bodo sprejeti v kratkem, Aktiv vodij služb zdravstvene nege in oskrbe pri Skupnosti socialnih zavodov Slovenije napoveduje organizacijo javnih protestov zaposlenih v domovih za starejše.

“Z velikimi težavami se srečujemo že pri mesečnem razporejanju dela, saj je zaradi pomanjkanja delavcev izredno težko upoštevati zakonska določila o prostem času in počitku. Zaposleni v domovih so vse starejši in preobremenjeni, srečujemo se s številnimi kratko- in dolgotrajnimi bolniškimi odsotnostmi, ki jih ne moremo nadomestiti. Pred popolnim kolapsom sistema nas trenutno rešuje le še neverjetna požrtvovalnost zaposlenih,” je povedala Alenka Vipavec Mahmutović, predsednica Aktiva vodij služb zdravstvene nege in oskrbe.

“V domovih si prizadevamo pritegniti mlade, vendar smo pri tem zelo redko uspešni, saj na objave prostih delovnih mest prejmemo le maloštevilne prijave. Pogosto na razpise sploh ne prejmemo prijav. Tudi v primerih, ko se mladi prijavijo, si kasneje dostikrat premislijo zaradi neugodnega delovnega časa (vse dni v tednu, tudi ob praznikih, delo v popoldanski in nočni izmeni) ter si raje poiščejo zaposlitev v panogah, ki jim lahko ponudijo boljše plačilo in tudi boljše delovne pogoje. Podobne izkušnje imamo tudi pri zaposlovanju tujih delavcev, kjer ugotavljamo, da zanje Slovenija ni več privlačna.”

Stanovalci prikrajšani že pri osnovnih življenjskih aktivnostih

“Stanovalci v domovih za starejše so zaradi kadrovske krize prikrajšani že pri osnovnih življenjskih aktivnostih, kot je pomoč pri dvigovanju na invalidski voziček, osebni higieni in prehranjevanju. Čas, ki ga lahko preobremenjeni zaposleni še namenijo izvedbi posameznih aktivnosti, je pod pričakovano ravnjo kakovostne in varne zdravstvene obravnave in oskrbe, da o dostojni obravnavi sploh ne govorimo.

Kot družba bi se morali globoko zamisliti ob dejstvu, da stanovalce v domovih za starejše danes zmoremo okopati le še enkrat na sedem oziroma deset dni ali pa še to ne,” je še povedala Vipavec Mahmutovićeva.

Posodobljeni kadrovski normativi obtičali v predalu

Skupnost socialnih zavodov Slovenije od Ministrstva za zdravjeMinistrstva za solidarno prihodnost in celotne vlade zahteva izboljšanje pogojev dela. Slednje pomeni, da morajo zagotoviti financiranje, ki bo omogočilo zaposlovanje dodatnih delavcev, in s sprejetjem posodobljenih kadrovskih normativov za izvajanje zdravstvene nege ter rehabilitacije ter z njihovim postopnim uveljavljanjem.

Pristojni so sprejetje novih normativov obljubili že večkrat in se k temu nazadnje leta 2022 zavezali v Sporazumu o razreševanju stavkovnih zahtev in o realizaciji Dogovora o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva in nadaljevanju pogajanj.

Rok za sprejetje so potem večkrat prestavili, nazadnje na konec lanskega leta – a se do danes to ni zgodilo.

Gre za ključen ukrep za izboljšanje kadrovske problematike v socialnovarstvenih zavodih.

“Od Ministrstva za zdravje zahtevamo, da nemudoma uresniči zavezo iz stavkovnega sporazuma iz leta 2022 ter sprejme kadrovske standarde in normative, ki temeljijo na dolgoletnem, več kot 20-letnem vsakodnevnem merjenju zahtevnosti zdravstvene nege. Nesprejemljivo je, da se s sprejemom in uveljavitvijo zavlačuje že vse od leta 2013, ko so bili kadrovski standardi in normativi prvič vključeni v stavkovni sporazum med Vlado RS in sindikati. Že takrat se je vlada zavezala, da bodo sprejeti do konca leta 2013, a se vse do danes ni zgodilo nič.

Še več, Ministrstvo za zdravje poskuša ponovno zavlačevati z novimi študijami in preučevanjem, čeprav so bili vsi postopki že zdavnaj izvedeni.

Skrajni čas je, da uporabnikom zagotovimo sodobne kadrovske standarde in normative, ki ustrezajo njihovim dejanskim potrebam, zaposlenim pa možnosti za kakovostno in varno izvajanje zdravstvene nege,” je zaključila Vipavec Mahmutović.

Vir: SSZ

A. L.