Varuhu človekovih pravic Petru Svetini bo kmalu potekel mandat, predsednica države pa zdaj namerava, po navedbah poznavalcev, za novo varuhinjo predlagati Katarino Bervar Sternad, direktorico Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij (PIC) in članico ženske organizacije ONA VE, bazena za črpanje levičarskih vodilnih ženskih kadrov, iz katerega izhajata tudi Nataša Pirc Musar in Urška Klakočar Zupančič.
Nataša Pirc Musar je Bervar Sternadovo nagradila že kmalu po nastopu svoje predsedniške funkcije, prejela je prvo priznanje predsednice republike na področju brezplačne pravne pomoči oz. človekovih pravic. Zdaj naj bi Pirc Musarjeva prijateljico nagradila znova – tokrat s konkretnim in vplivnim delovnim mestom.
Bervar Sternadova vsa leta nudi veliko podporo nezakonitim migracijam. Kot vodilna v t. i. nevladni organizaciji PIC se je “izkazala” že v letih 2018 in 2019, nato smo o njej manj slišali, zdaj pa naj bi ji Nataša Pirc Musar dala nov veter v jadra. Vse skupaj pa nakazuje, v katero smer bodo šle stvari v prihodnje (vir). Spomnimo še, da je Pirc Musarjeva doslej zaslovela tudi po tem, da je pomilostila najmanj štiri tihotapce migrantov. Predvidevamo, da tudi v soglasju s prijateljico iz PIC in ONA VE, združenja za povezovanje strokovnjakinj in promocijo znanja, kot se predstavljajo.
Bervar Sternadova priznala zlorabo azilnih postopkov
Katarina Bervar Sternad je na TV Slovenija priznala, da večina ljudi ne more “zakonito vstopiti v nobeno od evropskih držav” – prek mejnih prehodov, zato to počnejo na nezakonit način, osebne dokumente pa odvržejo zato, ker tako lažje zaprosijo za azil. Povedano drugače, če bi povedali resnico, iz katere države prihajajo in tudi, kdo v resnici so, bi jih slovenski varnostni organi vrnili v državo, od koder so prišli. Vsaj tako je veljalo včasih, pod Golobom se je tudi to spreminilo.
Bervar Sternadova je tako posredno priznala zlorabo azilnega postopka. PIC pod njenim vodstvom pa jim pri tem izdatno pomaga. Potrdila je tudi, da sodelavci PIC migrantom že v Bosni in Hercegovini dajejo navodila, kaj naj storijo, ko prestopijo slovensko južno mejo.
O tem, da imajo ilegalni migranti zelo dobra navodila o tem, po kateri poti naj gredo v Slovenijo, so policisti in prebivalci ob slovenski južni meji opozarjali že dolgo in tudi danes je podobno.
Policiji naročala in grozila z ovadbo
Iz zapisnika Policijske postaje Črnomelj pred leti je razvidno, da se je Bervar Sternadova v telefonskem pogovoru policiji v Črnomlju predstavila kot direktorica PIC in povedala, da so jih poklicali tujci, ki se nahajajo na območju PP Črnomelj. Policiji je dala navodila, da se migranti nahajajo pri naselju Učakovci, vsi pa želijo dati prošnjo za mednarodno zaščito.
V nadaljevanju je na telefon dežurnega policista poslala “GPS lokacijo, kjer se tujci nahajajo”, istočasno je to poslala še na elektronsko pošto PP Črnomelj. V elektronski pošti je posredovala imena in rojstne podatke štirih Afganistancev. Policisti so jih nato prijeli v Učakovcih, pri hiši št. 12.
Bervar Sternadova je v elektronski pošti policistom še zagrozila, “da bo v primeru vračanja tujcev v Republiko Hrvaško zoper policiste vložila kazensko ovadbo”.
V zapisniku PP Črnomelj je še zapisano: “Pri navedbi razlogov za mednarodno zaščito navedejo, da v Sloveniji vlagajo prošnjo za mednarodno zaščito, ker so jim tako svetovali predstavniki nevladnih organizacij iz Republike Slovenije, ki so jih obiskali v Bosni in Hercegovini.”
Migranti so še povedali, da so jim predstavniki nevladnih organizacij v BiH delili navodila, kako naj ravnajo, ko pridejo na ozemlje Republike Slovenije, da jih ne bodo vrnili na Hrvaško. En izvod navodil so migranti v policijskem postopku izročili tudi policistom.
Na letaku so točna navodila, hkrati pa tudi kontaktne telefonske številke nevladnih organizacij Slovenske filantropije, Association ODNOS in Pravno informacijskega centra nevladnih organizacij – PIC.
Morda vas zanima tudi to: Nezakoniti migranti v koloni prek Kolpe
Podobno se je dogajalo tudi na Policijski postaji Ilirska Bistrica. Iz uradnega zaznamka je razvidno, da je v kampu v Veliki Kladuši migrant stopil v stik z nevladno organizacijo PIC. Kamp sta obiskala “Andrej in neznana ženska, ki se je predstavila kot odvetnica PIC”. Migrantu sta pojasnila, kako mora zaprositi za azil in mu obenem ponudila brezplačno pravno pomoč pri pridobivanju statusa azilanta v Sloveniji. Izročila sta mu telefonsko številko, preko katere je v aplikaciji watsup tudi komuniciral. Policistom je povedal, da je bil s PIC ves čas v stiku. Povedal je, da preden so krenili na poti iz BiH je moral PIC-u posredovati podatke o osebah, ki potujejo z njim. Na PIC so mu svetovali, da ne bo težko, da jih bo policija prijela pri prehodu državne meje med Hrvaško in Slovenijo in da naj jih obvešča tudi o postopku na policiji.
Če policija ne bo sprejela vloge za azil, pa naj jih o tem nemudoma obvestijo, da “bo PIC ukrepal zoper policijo”. Bervar Sternadova navedbah ni oporekala in jih doslej nikoli ni zanikala.
Zapis črnomaljske policije iz avgusta 2018:
Zapis policije Ilirska Bistrica:
Za konec. Za svojo “človekoljubnost” pri pomoči nezakonitim migrantom naj bi bila Katarina Sternad Bervar, kot kaže, zdaj nagrajena z mestom Varuha človekovih pravic. Kam bo to državo privedlo, ni težko uganiti.
M. D.