Zgovoren primer: Zabodel domačina, sojenje se po 16 mesecih še niti začelo ni

Srečanje v prostorih Občine Šentjernej. (foto, vir: gov.si)

Včerajšnji obisk notranjega ministra Boštjana Poklukarja na sedežu občine Šentjernej je bil namenjen predvsem njegovim osebnim potrebam in promociji pred današnjo interpelacijo v državnem zboru. Ta bo že druga v tem mandatu.

Če bi Poklukar resnično imel namen reševanja romske problematike v Jugovzhodni Sloveniji in s tem tudi v Šentjerneju, se bi udeležil 16. nujne seje Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti 19. junija 2025 ali pa še katere seje pred to. Pa ga na seji ni bilo. Ne njega, ne predstavnikov tožilstva in ne pravosodja.

Bili pa so navzoči predstavniki občin, tudi šentjernejski župan Jože Simončič ter predstavniki Civilne iniciative Šentjernej. Varnostni položaj v občini je bil predstavljen do podrobnosti. In je bistveno težji, kot je včeraj javnosti sporočal Poklukar, češ, da je “nekoliko zapleten”.

Slišal bi tudi, da lokalni prebivalci, ne v Šentjerneju, ne v Škocjanu, ne Novem mestu, ne Ribnici ali Kočevju in navsezadnje tudi v Beli krajini, nimajo pripomb na delo policije. Policisti svoje delo opravijo dobro, kolikor pač lahko, saj jih je čedalje manj, saj zapuščajo policijske vrste. V državi jih primanjkuje več sto. Po nekaterih podatkih celo do 800.

Zgovoren primer: Zabodel občana, sojenje se po 16 mesecih še niti začelo ni

Težave, ki jih imajo lokalne skupnosti, povezane z romsko problematiko, pa so širše. Povezane so tudi z neustreznim reševanjem primerov na naslednjih stopnjah, v tožilstvu in pravosodju. Nadaljnje procesiranje storilcev kaznivih dejanj je problematično. Na seji komisije za peticije 19. junija je bil tako, na primer, predstavljen primer, ko je 22-letni Rom nedavno napadel občana in je bil po napadu sicer priprt, a je pred tem zagrešil več kot 20 kaznivih dejanj kraj in nasilništva, pa je bil vseskozi na prostosti. Sredi junija 2025 je bil še vedno na prostosti tudi Rom, ki je februarja 2024 zabodel občana, sojenje se še niti začelo ni.

Kot bi se pogovarjali gluhi med seboj

Župan Jože Simončič, ki je na junijski seji komisije za peticije zastopal tudi kočevskega in ribniškega župana (Gregorja Koširja in Sama Pogorelca), pa je takrat opozoril, da so odnosi z Romi padli na daleč najnižjo točko do zdaj, kar bo težko popraviti. Navkljub večji navzočnosti policije v občini večjih rezultatov ne opazi, saj še vedno prihaja do številnih izsiljevanj, groženj, fizičnih napadov in kraj, je dejal. No, Poklukar pa je prav včeraj ponavljal, da bodo v Šentjerneju “še povečali število svojih enot v občini”. Kot bi se pogovarjali gluhi med seboj.

Nadalje je govoril, da bo vse, kar je včeraj slišal, prenesel pristojnim ministrom in o pogovoru obvestil tudi predsednika vlade. Gre za ponovno sprenevedanje. Ne nazadnje je 11 županov Jugovzhodne Slovenije (Dolenjske, Bele krajine in Kočevsko-ribniškega) ter Posavja s podpisi 31.500 občanov in občank že leta 2023 v državni zbor vložilo predloge sprememb več pomembnih zakonov, z uveljavitvijo katerih bi lahko marsikaj začeli spreminjati. Koalicija (Svoboda, SD in Levica) je vse zavrnila. Mimogrede, vlada Roberta Goloba je takoj po nastopu zavrnila podobne zakone, kot jih je pripravila prejšnja (Janševa) vlada.

In ne nazadnje. Če bi minister Poklukar mislil resno, bi njegova koalicija na 16. seji komisije za peticije sredi junija, glasovala za sprejem 14 sklepov, ki so jih pripravili v komisiji tudi s pomočjo lokalnih skupnosti in predstavniki civilnih iniciativ. Tako pa sta vladni stranki Gibanje Svoboda in Levica sejo obstruirali, v pisnem glasovanju pa so bili vsi proti vsem sklepom. Med drugim tudi Jožica Derganc, poslanka Svobode, izvoljena v Novem mestu. Član Svobode je tudi Poklukar. V koalicijski SD na seji niso sodelovali, njihova članica Meira Hot, tudi podpredsednica državnega zbora, nato ni niti glasovala. Enostavno so se potuhnili.

Za konec še to. Če bi minister Poklukar mislil res resno, se bi včeraj srečal tudi s predstavniki Civilne iniciative Šentjernej in obiskal žrtve romskega nasilja, se sprehodil skozi naselja in podobno. Šele takrat bi njegov obisk s številčno delegacijo imel svoj smisel. Tako pa …

Današnji dan bo minil, interpelacija ob takšnem glasovalnem stroju koalicije težko, da bo uspela, sledili bodo dopusti, ki se bodo zavlekli v jesen. In ministrski stolčki bodo spet rešeni, potem pa bodo že kmalu tudi volitve.

Državljani pa ostajajo “na suhem”, sami s seboj in s svojimi težavami, prepuščeni na milost in nemilost posameznikom. No, v torek, 15. julija, bo v Šentjerneju tudi protestni shod.

Tako je bilo včeraj, fotografije so vzete z uradnega vladnega portala (gov.si) in veliko povedo:

Župan Jože Simončič s sodelavkama
Župan Simončič in Boštjan Poklukar s predstavnikoma Policije, po srečanju, na novinarski konferenci.

M. D.