Z delom začela preiskovalna komisija o kraji otrok v porodnišnicah

Simona Šeremet Kalanj na seji Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, april 2024. (Foto: Zajem zaslona)

Preiskovalna komisija državnega zbora o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja o primerih ukradenih otrok se je prejšnji teden sestala na prvi seji. Dogovorili so se, da od društva Izgubljeni otroci Slovenije in ministrstva za zdravje pridobijo podatke o takratnih porodnišnicah. Te bodo prosili za podatke o rojstvih in smrtih novorojenčkov od leta 1965 naprej, pa tudi za podatke o vzrokih smrti otrok.

Preiskovalno komisijo vodi poslanka Alenka Jeraj, za strokovno sodelavko komisije je bila izbrana Novomeščanka Simona Šeremet Kalanj, tudi predsednica Društva izgubljeni otroci, ki pomaga materam iskati otroke, ki po rojstvu naj ne bi umrli.

Ustanovitev komisije je bila nujna, saj je koalicija (Svoboda, SD in Levica) zavračala sodelovanje in pomoč. Državni zbor je parlamentarno preiskavo na zahtevo opozicijskih SDS in NSi odredil 22. maja. Zahtevo so nato podprli tudi v SD, medtem ko so ji v Svobodi in Levici nasprotovali. Za Svobodo in Levico naj bi bilo to “nabiranje političnih točk”, čeprav dejstva kažejo drugače. Zgodbe mamic lahko preberete na povezavi: Zgodbe mamic

Trgovina z dojenčki naj bi potekala predvsem v v 70. in 80. letih 20. stoletja, matere so iz porodnišnic odhajale praznih rok, govorili so jim, da je njihov otrok umrl takoj po rojstvu ali v nekaj dneh kasneje.

Številne v to dvomijo, ukradenih in nato prodanih naj bi bilo več kot 20.000 dojenčkov. Niso jih smeli niti videti niti pokopati.

Prav tako naj bi bila pomanjkljiva dokumentacija oz. naj bi vsebovala vrsto nedoslednosti. Glede preiskave in s tem povezane komisije se je začelo premikati šele po aprilski seji Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, ki jo vodi poslanec Jože Tanko. Poslanci koalicije so sejo obstruirali.

Preiskovalna komisija o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja o primerih ukradenih otrok bo med drugim ugotavljala tudi povezave med posameznimi nosilci javnih funkcij in njihovo morebitno vpletenost v omenjene primere, pa tudi, ali in zakaj naj bi ti dopustili tovrstne primere in v čigavem interesu.

M. D.