Krajani Občine Kostel zjutraj ob 8. uri pripravljajo protestni shod, med katerim bodo neprekinjeno hodili čez enega od prehodov za pešce na glavni državni cesti v Vasi. S tem bodo izrazili protest proti zaprtju Petrolove poslovalnice na mejnem prehodu Petrina, ki je za njih, kot pravijo, življenjskega pomena. Vlada in Petrol namreč ne moreta najti skupnega jezika glede regulacije cen bencina na avtocestah.
Po dostopnih podatkih je “napad” na Petrol zrežiral predsednik vlade Robert Golob, s tem se maščuje, ker za predsednika Petrolovega nadzornega sveta ni bil imenovan njegov človek, Marko Jazbec, in ker Petrol ne odstopa od napovedi odškodninske tožbe za okoli 11,4 milijona evrov zoper nekdanjo predsednico uprave Nado Drobne Popović, teto Golobove spremljevalke Tine Gaber. (Golobovo izsiljevanje in maščevanje)
Vlada je nato na Golobovo zahtevo sprejela omejitev marže pri prodaji goriv (minister Matjaž Han je sklonil glavo), v Petrolu pa navajajo, da so z višjimi maržami na servisih ob avtocestah pokrivali celotne fiksne stroške, tudi za prodajna mesta, ki niso rentabilna. Opozarjajo tudi, da ima Slovenija najvišje davke in najnižjo maržo pri prodaji goriv med državami EU. Davki na goriva so se v letih od 2023 do danes zvišali od 35 do 42 odstotkov, marža pa je ostala 7 odstotkov. S tem pa v Petrolu ne morejo pokrivati vseh stroškov. Med drugim ob avtocestah plačujejo celo najemnino Darsu in še je tega. V Sloveniji so trije večji trgovci z naftnimi derivati: Petrol, Mol in Shell. Podobno kot Petrol razmišljajo tudi v Molu, kjer so sprejeli podobne ukrepe, Shell pa se doslej, vsaj po naših podatkih, še ni oglasil.
Petrol je zaradi odločitve vlade nato zaprl štiri svoje poslovalnice, poleg v Petrini še v Solčavi, Črnem Vrhu nad Idrijo in Podkorenu. Županja Kostela Nataša Turk pa opozarja, da je poslovalnica Petrola na Petrini za prebivalce takšne majhne obmejne občin, kot je Kostel, življenjskega pomena. Najbližja bencinska črpalka je namreč trenutno v Kočevju, ki je od Kostela oddaljeno 30 kilometrov, poleg tega sta v zaprti poslovalnici delovali še izpostavi pošte, banke in bankomat. Ukinitev poslovalnice zato krajanom, zlasti starejšim in kmetom prinaša številne težave.
Ta teden so se v prostorih Občine Kostel sestali minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek, predsednik uprave Petrola Sašo Berger in županja Kostela. Čeprav so bili toni po sestanku optimistični in je Jevšek napovedal, da bodo situacijo poskušali rešiti, da bi Petrol do srede znova razmislil o smiselnosti zaprtja poslovalnic, so v sredo s Petrola sporočili, da poslovalnice ostajajo zaprtje. Vlada pa se je potuhnila, namesto, da bi našla način za pomoč krajem, ki, v primeru Kostela, npr., ležijo na obmejnih problemskih območjih. Za to imajo vse vzvode. Ne samo za črpalke, pač pa tudi za poštne poslovalnice, banke in podobno, kar vse se zapira na podeželju.
Krajani Kostela so se zato, kot so napovedali, odločili za državljansko nepokorščino.
Že v petek je nestrinjanje z zaprtjem Petrolovega bencinskega servisa s protestom izrazilo več kot 300 krajanov Črnega Vrha nad Idrijo, ki dogajanja zelo dobro razumejo in so vladajoče doslej že večkrat izžvižgali.
Še nekaj podatkov, ki nazorno prikazujejo, kaj se dogaja v državi:
A. V.