V Evropi se krepi prepričanje, da migracije prinašajo številne težave

Vir: arhiv

V zadnjem desetletju so migracije v Evropo postale ena izmed ključnih političnih in družbenih tem. Še posebej od leta 2015, ko je prišlo do prvega migrantskega vala, so države Evropske unije sprejele milijone migrantov, predvsem iz Bližnjega vzhoda, Afrike in Azije. To je povzročilo številne izzive, od integracije do varnostnih vprašanj.

 

Po podatkih Evropske agencije za mejno in obalno stražo (Frontex) je v letu 2015 v Evropo vstopilo približno 1,3 milijona migrantov. Število nezakonitih prehodov meje je bilo najvišje v letih 2015 in 2016, nato pa se je zmanjšalo, a ostaja pomembna tema v evropski politiki. V letu 2023 je bilo po ocenah Frontexa približno 380.000 nezakonitih prihodov, kar je največ po letu 2016.

Integracijski in varnostni izzivi

Velik del razprave o migracijah se osredotoča na vprašanje integracije prišlekov v evropske družbe. Države, kot so Nemčija, Švedska in Francija, so sprejele največ migrantov, kar je privedlo do različnih težav, vključno z zaposlovanjem, izobraževanjem in socialno kohezijo. Po podatkih OECD je stopnja brezposelnosti med migranti v nekaterih državah bistveno višja kot med domačim prebivalstvom, kar vodi do socialnih napetosti.

Na varnostnem področju so nekateri incidenti sprožili razprave o povezanosti migracij s kriminaliteto. Po podatkih Europola so se v državah, ki so sprejele večje število migrantov, povečali napadi z noži in spolni napadi, pri čemer so v veliko primerih storilci migranti. Največje težave z varnostjo imajo trenutno na Švedskem in v Veliki Britaniji.

Evropski odziv in prihodnost migracijske politike

Evropska unija je v zadnjih letih sprejela številne ukrepe za obvladovanje migracij, vključno s sporazumi z državami izvora in tranzita, kot sta Turčija in Libija, ter s krepitvijo nadzora zunanjih meja. Kljub tem prizadevanjem ostaja migracijska politika ena izmed najbolj razdeljujočih tem v evropski politiki.

V zadnjem času se vse več držav odloča za zaostrovanje politike do migracij. Med njimi so Danska, Avstrija, Madžarska in Italija, ki uvajajo strožje ukrepe, kot so omejitve pri azilnih postopkih, povečanje deportacij in strožji nadzor meja. Podobno so nekatere skandinavske države uvedle zakonodajo, ki otežuje družinsko združevanje migrantov ter zmanjšuje socialne ugodnosti za prosilce za azil.

Prihodnost migracij v Evropo bo odvisna od številnih dejavnikov, vključno z geopolitičnimi krizami, podnebnimi spremembami in gospodarskimi trendi. Evropske države se bodo morale v soočiti z izzivom, kako vzpostaviti učinkovite politike, ki bodo zagotavljale varnost, in zmanjšale pritisk na socialne transferje. Ob tem se vse bolj krepi prepričanje, da Evropa ni sposobna oz. dolžna reševati vseh težav Bližnjega vzhoda, hkrati pa se imajo evropske države pravico zavarovati pred nasiljem, ki ga povzroča del migrantov, in izkoriščanjem socialnih transferjev.

Aleksander Vodeb