V državnem zboru o interpelaciji zoper vlado, koliko bo zdaj zavajanja in laganja?

Državni zbor RS, dvorana (vir: arhiv)

V državnem zboru bodo danes obravnavali interpelacijo o delu in odgovornosti vlade, ki jo je v parlamentarno proceduro že 25. februarja vložila poslanska skupina Slovenske demokratske stranke (SDS). Pod interpelacijo so se podpisali vsi poslanci SDS, po napovedih jo bodo v razpravi podprli tudi v NSi. 

Interpelacija je bila vložena zaradi laži in manipulacije o oškodovanju upokojencev v letu 2012, v času takratne vlade Janeza Janše. Najprej je lagala podpredsednica državnega zbora Nataša Sukič (Levica), nato je to ponovil še Robert Golob, predsednik vlade.

Laži so bile izrečene prvi dan, ko se je začelo zbiranje podpisov glede zakonodajnega referenduma PROTI privilegijem, proti temu, da se širi krog upravičencev do privilegiranih pokojnin. Ni pomagalo, v SDS so zbrali dovolj podpisov, več kot 47 tisoč, referendum bo 11. maja 2025.

Vsebino interpelacije je na takratni novinarski konferenci predstavil poslanec Zvone Černač. Povedal je, da je namen interpelacije opraviti razpravo zaradi namerne in zavestne laži predsednika vlade Roberta Goloba o tem, da je ZPIZ-2 prinesel prikrajšanje upokojencev z vidika odmernih odstotkov. 

Zaradi izrečenih laži je Poslanska skupina SDS v petek, 21. februarja 2025, predsednika vlade in podpredsednico državnega zbora Natašo Sukič javno pozvala, da se javno opravičita za izrečene laži. Sukičeva se je nato opravičila, Golob pa se je potuhnil.

Danes pa se v državnem zboru pričakuje, da bo Robert Golob ponovno manipuliral in natrosil kopico laži. Neumorno ga bodo podpirali njegovi poslanci iz vrst Gibanja Svoboda. Predvidena je 14-urna razprava.

Seja se bo začela ob 10. uri. Najprej bo nadaljevanje seje, na kateri bodo ponovno odločali o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, nato pa obravnavali interpelacijo o delu in odgovornosti vlade

O pokojninah in letu 2012

Pokojninska reforma, sprejeta z zakonom ZPIZ-2, ki ga je državni zbor soglasno potrdil 4. decembra 2012, je dejansko preprečila nadaljnje zniževanje pokojnin, ki se je začelo z zakonom ZPIZ-1 iz leta 2000 v obdobju vlade Janeza Drnovška.

Takratna pokojninska reforma je bila sprejeta v soglasju vseh političnih strank in socialnih partnerjev. O tem, da upokojenci leta 2012 niso bili oškodovani in imajo v SDS prav, je govoril tudi Marijan Papež, generalni direktor ZPIZ. Vlada Roberta Goloba ga je prav zdaj ponovno imenovala za ta položaj. Če bi Papež lagal, do tega zagotovo ne bi prišlo.

Pojasnilo Marijana Papeža o pokojninah je dostopno na povezavi:  https://x.com/i/

M. D.