V Črni je plesala tudi Metliška folklorna skupina Ivan Navratil

Foto: Boris Keber

V nedeljo, 18. avgusta 2024, so se poustvarjalci ljudskega plesa, glasbe, petja in šeg ponovno srečali na tradicionalni »gaudi«, ki jo v času turističnega tedna že več kot dve desetletji pripravljajo domači folklorniki, člani Folklorne skupine KD Gozdar Črna na Koroškem, ob podpori Občine Črna na Koroškem in Zveze kulturnih društev Črna na Koroškem.

Srečanje tokrat no bilo mednarodno, vendar so bili obiskovalci priča novemu slovenskemu valu folklornega ustvarjanja prek izjemno kvalitetnih folklornih skupin iz različnih pokrajin. Zaplesali so tudi aktualni državni prvaki.

Na prireditvi, ki jo imenujejo Na gaudi se dobimo, so se predstavil trenutno najboljši v državi, člani Folklorne skupine ŽKUD Tine Rožanc – mladi, ki so junija slavili na državnem tekmovanju folklornih skupin. Poleg njih in organizatorjev pa so se predstavili še Folklorno društvo Prekmurje Lendava, Folklorna skupina Juliana in Metliška folklorna skupina Ivan Navratil. Žal sta sodelovanje na prireditvi zaradi bolezni v skupinah odpovedali dve skupini,  Folklorna skupina Blagovna in Folklorna skupina ŽKUD Tine Rožanc – veterani.

Še pred uradnim začetkom prireditve je sodelujoče skupine sprejela in pozdravila črnjanska županja mag. Romana Lesjak, ki je ob koncu dneva v družbi predsednice Zveze kulturnih društev Črna na Koroškem Ivanke Šušel in predsednice KD Gozdar Črna na Koroškem Duše Komprej vsem sodelujočim podelila zahvale in simbolična darila

Srce prireditve je sicer kot vsako leto začelo biti v pravih ritmih ob 15., ko se je skozi Črno sprehodila povorka vseh sodelujočih folklornih skupin, ki so se v centru pri spomeniku predstavile s kratko plesno točko. Čeprav jim je ponagajal dež, se niso vdali, ampak so s pesmijo in plesom pregnali črne oblake ter s krajšo prekinitvijo nadaljevali dogajanje po programu.

Maroltove značke

Ob besedah moderatorke Janje Širnik se je sklepni del prireditve odvil v dvorani tamkajšnjega kulturnega doma, kjer so se skupine predstavili vsaka s svojo koreografijo. Članicam in članom FS KD Gozdar pa sta namestnik direktorja JSKD dr. Tomaž Simetinger in vodja JSKD OI Ravne na Koroškem Manja Gerold podelila tudi Maroltove značke.

Bronasto značko za več kot 5 let udejstvovanja v KD Gozdar so prejeli:

  • Berta Pšeničnik
  • Vinko Salčnik
  • Julija Štajnar

Srebrno značko za več kot 10 let udejstvovanja v KD Gozdar so prejeli:

  • Dušica Delalut
  • Lovro Knez
  • Luka Kropivnik
  • Florjan Piko

Zlato značko za več kot 15 let udejstvovanja v KD Gozdar so prejeli:

  • Blaž Ročnik
  • Zoran Dlopst
  • Polona Obretan

Po še eni uspešni gaudi je predsednica KD Gozdar Duša Komprej povedala, da jo veseli, da so se folklorniki spet družili v Črni na Koroškem, kjer jim je lanska ujma odplaknila turistični teden in vse dogodke, ki bi se v desetih dneh odvili v kraju. Poudarila je, da je bila tokratna prireditev »drugačna«, saj skupin niso iskali z razpisom, ampak so k sodelovanju povabili najprej vse tiste, ki so jim po lanskih poplavah priskočile na pomoč bodisi finančno ali pa s fizičnim delom pri sanaciji poplavljenih območij, za kar so jim po njenih besedah izredno hvaležni.

»Vsi, ki so nam pomagali, se žal te prireditve zaradi dopustov niso uspeli udeležiti, bodo pa v Črno prišli 30. novembra, na še eno našo tradicionalno prireditev Od jabke do mošta, kjer bo prav tako veselo,« je dodala.

Luka Kropivnik, ki je prve plesne korake osvojil ravno pri »Gozdarjih«, kjer še zdaj pomaga pri organizacijskih zadevah, aktivno pa sodeluje tudi pri strokovnem svetovanju v okviru festivala »Na gaudi se dobimo«, pa je ob tem povedal: »Letos smo v okviru festivala videli dve skupini, ki sta dosegli državni nivo, nekaj drugih skupin pa dober regijski nivo v okviru folklornih revij, ki jih organizira JSKD. V prihodnosti si želimo, da bi folklorni festival »Na gaudi se dobimo« postal sinonim za festival s kakovostnim in zanimivim tematskim programom, ki bo privabil obiskovalce iz cele Slovenije.«

O Metliški folklorni skupini Ivan Navratil

Metliška folklorna skupina Ivan Navratil si je nadela ime po svojem someščanu in zapisovalcu ljudskih običajev iz 19. stoletja. Skupina pod tem imenom deluje od 1976 leta, čeprav se je mestna mladina zbirala že od nekdaj in na »vuzmski« oziroma velikonočni ponedeljek zavirala kolo na Pungartu. Slednje je 1934 leta popisal že France Marolt in spodbudil organizirano folklorno dejavnost s prvo folklorno prireditvijo 1936 leta v Metliki.

To metliško obredje je bilo osnova za začetek dela skupine pred 40 leti, skozi čas pa so razširili repertoar tudi z ostalimi plesi in pesmimi iz Bele krajine. Poleg plesov iz osrednjega dela pokrajine izvajajo še plese iz Poljanske doline ter iz vasi Bojancev, za potrebe katerih so bili izdelani širši javnosti manj znani nebeli kostumi.

Repertoar zaokrožuje točka »Pust«, ki predstavlja pustovanje v Metliki z vsemi značilnimi elementi pustne povorke iz 19. stoletja. Večina plesov se izvaja ob instrumentalni spremljavi tamburašev.

Folklorno skupino sestavlja okrog 60 članov – plesalcev in tamburašev, starih od 15 pa do preko 60 let. V več kot 40 letih obstoja so se predstavljali po Sloveniji in skoraj vsej Evropi, zaplesali in zapeli so tudi v Ameriki.

V nadaljevanju objavljamo nekaj fotografij s prireditve v Črni na Koroškem, kjer je nastopila Metliška folklorna skupina Ivan Navratil.

Foto: Boris Keber

Več fotografij je dostopnih na Facebook strani Folklorne skupine Gozdar: FB/profile

A. L.