To je eden najbolj nevarnih predpisov iz zapuščine Golobove vlade

Predsedniki koalicijskih strank (od leve): Asta Vrečko (Levica), Robert Golob (Svoboda), Matjaž Han (SD) (vir: arhiv)

“Z novim medijskim zakonom slovenska vlada vzpostavlja pravno podlago za politično cenzuro. Zakon bo omogočal, da bodo lahko politični aktivisti pod krinko neodvisnih strokovnjakov izvajali cenzuro in omejevali svobodo govora.

To se sicer dogaja že sedaj, z novim zakonom pa bo utišanje drugače mislečih postalo utemeljeno z zakonom in zato toliko bolj brutalno.

Golobova napoved, da je treba Slovenijo očistiti janšizma, ne pušča dvoma, v katero smer bo šla cenzura in nad kom se bodo izvajali medijski linči. Vendar to ni edina nevarnost zakona, v njem se skriva še več pasti. Ni čudno, da so ga na vladi sprejeli med prazniki, o njem pa v javnosti ni bilo odmevnejše razprave.

Seveda bomo o tem razpravljali tudi v Evropskem parlamentu. Bi bilo pa koristno, da se oglasijo še drugi, ki se zavedajo, za kako nevarno zadevo gre. Vseh ni mogoče utišati.”

Tako je na družbenih omrežjih zapisala Romana Tomc, evropska poslanka in podpredsednica Evropske ljudske stranke (EPP).

S tem je komentirala zakon o medijih, ki ga je vladajoča koalicija (Svoboda, SD in Levica) sprejela na dopisni seji na zadnji dan v letu 2024, na Silvestrovo.

Zakon je pripravilo ministrstvo za kulturo, ki ga vodi ultra levičarska Asta Vrečko, tudi koordinatorica stranke Levica. Vrečkova se zdaj spreneveda, ko trdi, da uvajajo enega najsodobnejših medijskih zakonov v Evropi. Dejstva kažejo drugače.

V vladi so zakon sprejeli ob podpori Roberta Goloba (Svoboda) in Matjaža Hana (SD). Han se sicer v javnosti precej dela, da s trenutno politiko nima nič, vendar pa je predsednik stranke SD in kot takšen je zgolj potuhnjena rihta. Doslej še ni dvignil glasu, da mu nekaj ne ustreza.

M. D.