Inštitut za mikrobiolobijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani je do 10. junija 2021 epidemiološki službi prijavil 213 laboratorijsko potrjenih primerov mišje mrzlice, obolelo je 70 žensk in 143 moških, od tega so v Jugovzhodni Sloveniji zabeležili 31 primerov okužbe z virusom mišje mrzlice.
Iz zemljevida je razvidno, da so doslej mišjo mrzlico potrdili v občinah Kočevje, Kostel, Osilnica, Loški Potok, Ribnica in Dolenjske Toplice.
Mišja mrzlica ali hemoragična vročica z renalnim sindromom (HMRS) je akutna vročinska virusna bolezen, ki poteka v epidemijah. Povzročajo jo virusi iz rodu hantavirusov ter se prenaša z izločki okuženih glodavcev in se kaže s krvavitvami in akutno okvaro ledvic. Bolezenski znaki so deloma odvisni tudi od vrste virusa, ki je okužbo povzročil. . Učinkovitega cepiva ali zdravila ne poznamo, zdravljenje je le simptomatsko. Več o tem lahko preberete tukaj in tukaj
Letos oboleli bolniki prihajajo iz že znanih žarišč mišje mrzlice, in sicer:
- 65 primerov iz Goriške regije
- 31 primerov iz Jugovzhodne Slovenije
- 31 primerov iz Osrednjeslovenske regije
- 31 primerov iz Primorsko-notranjske regije
- 29 primerov iz Gorenjske regije
- 11 iz Podravske regije
- 7 iz Koroške regije
- 4 iz Pomurske regije
- 3 iz Savinjske regije
- 2 iz Obalno-kraške regije.
Pri večini je bil dokazan virus Puumala. Večina bolnikov je bila hospitalizirana, umrl ni nihče.
Poleg občin Kočevje, Kostel, Osilnica, Loški Potok, Ribnica, Dolenjske Toplice izpostavimo še občine Loška dolina, Ilirska Bistrica, Pivka, Postojna, Cerknica, Divača, Vipava, Ajdovščina in Ljubljana. Podatki so razvidni iz zemljevida.
Iz podatkov je razvidno, da je obolelo več moških kot žensk, največ v starosti od 25 do 54 let, med obolelimi pa so tudi trije otroci do 14. leta starosti.
Iz zemljevida je razvidno, v katerih občinah je bilo letos največ okužb z mišjo mrzlico.
Več o tem, kako lahko preprečimo okužbe z virusom mišje mrzlice, lahko preberete na spletni strani: nijz.si
C. R.