VidGospodarstveniki neverjetno enotno opozarjajo, da nas vlada Roberta Goloba vodi v recesijo. V Gospodarski zbornici Slovenija, Obrtno-podjetniški zbornici Slovenija in SBC-Klubu slovenskih podjetnikov opozarjajo, naj vlada začne končno delati. Podobno je te dni opozoril tudi Blaž Brodnjak, predsednik NLB. Dejal je, da je trenutni model nevdržen in da takšnega stanja Slovenija ne bo zdržala še pet let. Ko celo finančni sektor, ki praviloma deluje bolj zadržano, odkrito izrazi skrb, bi to moralo biti več kot dovolj resno opozorilo.
Ko gospodarstveniki različnih zbornic in panožnih združenj začnejo enotno opozarjati na nevarnost recesije, bi moral v vsaki odgovorni vladi zazvoniti alarm.
Toda pri vladi Roberta Goloba se zdi, da rdeče luči ne svetijo. Namesto odziva z jasno strategijo, ukrepi za okrepitev konkurenčnosti in reševanjem podjetij, ki že sedaj delajo na zalogo in čakajo na čudež, imamo občutek, da se predsednik vlade raje ukvarja z načrti za dopust in svojo podobo na družbenih omrežjih.
V gospodarstvu pa vlada negotovost, v nekaterih panogah že skoraj panika.
V tem kontekstu deluje Golobovo nastopanje na družbenih omrežjih – pa naj gre za lahkotne objave ali že začeto predvolilno kampanjo – skoraj cinično. Spomnimo, kako je pred volitvami zagotavljal, da sam družbenih omrežij ne potrebuje. Danes pa se zdi, da se z njimi poskuša izogniti resnim vprašanjem in odgovornosti. S tem, ko odganja podjetnike v tujino, naj optimirajo svoje davčne obveznosti s preselitvijo na Hrvaško, na primer, pa kaže tudi na njegov veliki primanjkljaj znanja, ki je vsakemu državniku nujen. V treh letih se bi že lahko kaj naučil ali se dal podučiti.
Slovenija tone v gospodarsko sivino, ljudje živijo čedalje težje in izgubljajo zaupanje, podjetja izgubljajo trge. Vlada pa molči ali pošilja megleno optimistična sporočila. A upanja na boljše čase ne ustvarjajo prazne parole, temveč konkretna dejanja. Tega si danes ne želijo le gospodarstveniki – to nujno potrebujemo vsi.
Adriana H. Lampe