Šentjernej: Žalna seja in žalna knjiga v spomin na častnega občana

Pokojni Janez Kuhelj (vir: Občina Šentjernej)

V spomin na gospoda Janeza Kuhlja, častnega občana Občine Šentjernej, je sklicana žalna seja Občinskega sveta Občine Šentjernej.

Žalna seja bo v sredo, 19. februarja 2025, ob 18. uri, v rdeči dvorani Kulturnega centra Primoža Trubarja v Šentjerneju.

Pogreb pokojnega bo danes, v ponedeljek, 17. februarja 2025, ob 15. uri na pokopališču v Šentjerneju. Na dan pogreba bo žara od 11. ure naprej v tamkajšnji poslovilni kapeli.

Spominu nanj se lahko poklonite tudi z vpisom v žalno knjigo. Ta bo odprta v avli Kulturnega centra Primoža Trubarja, v sredo, 19. februarja 2025, od 13. ure naprej ter vse do zaključka žalne seje, ki bo ob 18. uri v rdeči dvorani Kulturnega centra Primoža Trubarja.

Janez Kuhelj se je poslovil kmalu po 90. rojstnem dnevu. Na predlog Atletskega kluba Šentjernej je časten naziv za življenjsko delo na kulturnem, športnem in vzgojno-izobraževalnem področju prejel 24. avgusta 2013 na slavnostni seji, ob prazniku občine.

Janez Kuhelj, rojen leta 1935, je po opravljenem študiju leta 1961 prišel v Šentjernej. Kot učitelj zgodovine in telesne vzgoje je močno zaznamoval dogajanje na športnem in kulturnem področju v kraju. Odlikoval se je po številnih inovativnih strokovnih pristopih. Kot učitelj športne vzgoje je leta 1991 prejel državno priznanje Bloudkovo plaketo za izjemen prispevek k razvoju telesne kulture na Dolenjskem, za dosežke v rokometu in atletiki.

Aktiven je bil tudi na lokalnem področju, saj je več let vestno opravljal funkcijo tajnika Krajevne skupnosti Šentjernej. Dolga leta je bil aktiven član Šentjernejskega okteta, z njimi je prepeval kar 13 let. Rad je zahajal tudi v Pleterje, kjer je dolga leta prostovoljno pomagal pri urejanju tamkajšnjega arhiva.

Leta 1962 je ustanovil šolsko športno društvo Polet, ki je pomenilo začetek športne dejavnosti v kraju. Začela so se graditi igrišča ob šoli, skakalnice in smučišče na Javorovici. Bil je aktiven član smučarskega društva, še posebno je delal na področju smučarskih skokov in pri organizaciji veleslalomov za Cankarjev memorial na Javorovici. Z njegovo pomočjo se je začel v sedemdesetih letih v našem kraju razvijati tudi namizni tenis. Bil je zaslužen za razvoj ženskega rokometa. Žensko rokometno ekipo je pripeljal do prve slovenske lige. Deloval je tudi pri moškem rokometnem klubu.

Leta 1994 je bil ustanovljen Atletski klub Šentjernej, v katerem je aktivno deloval vsa leta. V vseh letih so šentjernejski učenci krojili atletski vrh, ne le na Dolenjskem ampak tudi v slovenskem merilu. Atleti niso postavljali le novih šolskih rekordov, ampak tudi državne. Kot pionirji, mladinci ali člani so se uvrščali v državne reprezentance ter sodelovali na evropskih in svetovnih prvenstvih ter olimpijskih igrah.

Janez Kuhelj je bil prvi predsednik atletskega kluba, funkcijo je opravljal kar 15 let. Pri atletiki je bil gonilna sila tekmovanj za mednarodne atletske mitinge Jernejevo, bil je tudi državni atletski sodnik.

M. D.