Podpora zaposlenim v ZD Trebnje – ministrstvo pozivajo k ukrepanju

Zdravstveni dom Trebnje

V sindikatu Fides z zaskrbljenostjo spremljajo razvoj dogodkov v Zdravstvenem domu ZD) Trebnje, kjer naj bi po v javnosti razkritih informacijah prihajalo do nedopustnih pritiskov in poskusov vplivanja na člane Sveta zavoda, ki imajo lahko hude posledice za nadaljnji razvoj in širitev zdravstvene dejavnosti v zavodu.

Zaradi takšnih ravnanj grozi kolektivna odpoved zaposlenih, ki bo imela v primeru uresničitve za posledico, da lahko brez zdravstvene oskrbe ostane 17.000 prebivalcev regije.

V sindikatu Fides izražajo polno podporo zaposlenim v ZD Trebnje. Sporočili so, da je njihovo delo strokovno, odgovorno in usmerjeno v dolgoročen razvoj ter dobrobit pacientov. Ministrstvo za zdravje pa pozivajo, da kot regulator zdravstvene dejavnosti nemudoma ukrepa in vzpostavi proces mediacije, zagotovi pogoje za nemoteno delovanje zavoda, prepreči škodljivo politično vmešavanje v strokovno avtonomijo ter zaščiti javni interes pacientov ter zaposlenih. Pričakujejo, da bo ministrstvo svojo odgovornost vzelo resno in da bo ukrepalo v smeri stabilizacije razmer v ZD Trebnje.

V sindikatu še opozarjajo, da bi nadaljnji pritiski vodili v destabilizacijo zavoda in neposredno ogrozili nadaljnje delo. Z uresničitvijo kolektivne odpovedi zaposlenih bi v regiji s 1. septembrom brez zdravstvene oskrbe ostalo 17.000 ljudi. V tem trenutku tako obstaja resna nevarnost, da bo izgubljen ključni kader za prihodnost primarnega zdravstva v regiji.

Zdravstveni dom Trebnje že vrsto let strokovno in uspešno opravlja svoje poslanstvo v dobro pacientov in skupnosti. Izkazal se je kot strokovno stabilna in razvojno naravnana ustanova, o čemer pričajo številni kazalniki: pozitiven finančni presežek, zadovoljstvo uporabnikov ter izjemen interes mladih zdravnikov za delo v zavodu – trenutno je kar pet specializantov družinske medicine, kar je izjemna številka za tako majhen zavod.

M. D.