Medtem ko odgovorni, po njihovem prepričanju zagotovo zasluženo, dopustujejo v eksotičnih krajih (premier Robert Golob npr. po naših informacijah na Palmi de Malorci), ljubljanska urgenca dobesedno poka po šivih. Predvsem zato, ker storitve tam iščejo pacienti, za katere ni prostora v bolnišnici, bolniki, ki v osnovnem zdravstvu ne morejo priti do specialista ali pa jim ne uspe dobiti osebnega zdravnika.
Po poročanju portala N1 je bilo stanje na urgenci pred prazniki zaskrbljujoče. Pri tem se sklicujejo na izpoved bralke, ki je pred dnevi na ljubljansko urgenco spremljala družinskega člana. Kot je povedala, je tisti dan naštela 28 pacientov, večinoma starejših, ki so ležali na hodnikih, nekateri tudi po 24 ali celo 48 ur: “Povsod so bile postelje in vozički”.
Marsikdo je bil tam sam, brez svojca. “Gospod je prosil, ali mu lahko nekdo pomaga na stranišče, a nihče ni imel časa. Rekli so mu, naj potrebo opravi v plenico. Hudo mu je bilo, rekel je, da še nikoli ni uriniral v plenico,” je povedala.
‘Osebje na urgenci je bilo kljub vsemu zelo prijazno. Tam je bila prostovoljka, ki je ljudem na hodnikih ponujala vodo in pomagala, kolikor je lahko. Očitno pa je, da sistem ne deluje,’ je povedala.
Kot so za portal povedali na ljubljanski urgenci, je bil razlog za dolgo čakanje le v manjši meri povečan prihod bolnikov, problem je predvsem kopičenje bolnikov, za katere v bolnišnici ni prostora. “Z njimi se ukvarjajo ekipe IPP in to upočasni delo. Veliko je tudi bolnikov, ki zaradi dolgih čakalnih vrst ne pridejo pravočasno do specialistov in diagnostike,'” so dodali. Takšno stanje je pravzaprav posledica tega, da nekatere druge ravni zdravstva ne delujejo optimalno, so povedali.
A. V.