V sredo je v Novem mestu potekal prikaz vodenja slepih in slabovidnih oseb s psi vodniki na poligonu, sestavljenem iz vodilnih ter opozorilnih taktilnih oznak.
Dogodek so organizirali v Zavodu Brez ovir v sodelovanju z društvom SLO-CANIS – Slovenskim združenjem inštruktorjev, Centrom za šolanje psov vodičev in psov pomočnikov.
Taktilne oznake so talne oznake za slepe in slabovidne, ki pomagajo pri njihovem samostojnem in varnem gibanju po prostoru. Uporabljene so predvsem na javnih površinah in prometnih območjih, saj osebam z okvaro vida omogočajo, da se enostavneje orientirajo v prostoru ter prepoznajo potencialne nevarnosti in ovire. Taktilne oznake slepi zaznajo z belo palico ali nogami, za lažjo hojo pa lahko uporabijo tudi pomoč psa vodnika, ki ga inštruktorji naučijo, da sledi taktilnim oznakam, se ustavlja na opozorilnih mestih in nadaljuje pot po njih, dokler je to mogoče in smiselno. Na Novem trgu 7 so zato postavili premični poligon iz taktilnih oznak, na katerem so izvedli prikaz vodenja psov vodnikov in psov spremljevalcev gibalno oviranih ter predstavili pomen talnega taktilnega vodilnega sistema in različnih pripomočkov za izboljšanje dostopnosti.
David Švagelj, direktor prodaje v Zavodu Brez ovir, je ob tej priložnosti izpostavil pomen sodelovanja različnih organizacij za ustvarjanje invalidom dostopnega okolja: “Pripravili smo prikaz talnega taktilnega sistema in uporabo psov vodnikov na tem poligonu – najprej z inštruktorji, potem pa še z uporabnikom in obiskovalci. Sledil je tudi prikaz iskanja pogrešane osebe v mestnem okolju. Z veseljem sodelujemo z društvom SLO-CANIS, veseli pa smo tudi obiska župana mestne občine Novo mesto Gregorja Macedonija, ki je izrazil podporo in z zanimanjem opazoval prikaze vodenja slepih s psi vodniki. Približuje se namreč leto 2025, ko morajo biti javni objekti po novem zasnovani tako, da so dostopni vsem, tudi ljudem z gibalnimi oviranostmi.”
Dostopnost za invalide vseh kategorij se izboljšuje
Predsednica društva SLO-CANIS Darinka Lečnik Urbancl je poudarila: “Zelo pomembno se nam zdi, da ljudje vidijo, kaj počnemo in kako delajo psi vodiči za slepe in slabovidne. Pri treningu obvezno potrebujemo tudi taktilne oznake, ki jih morajo psi natrenirati. Zato smo zelo hvaležni Zavodu Brez ovir, da so nam podarili nekaj metrov mobilnih taktilnih oznak, kajti to je nepogrešljiv element pri našem treniranju in vzgoji psov vodičev. Teh taktilnih oznak zaenkrat še ni veliko po naših slovenskih mestih – upam, da se bo to kmalu spremenilo in do takrat moramo biti pripravljeni.”
Prikaza vodenja slepih s psi vodniki se je udeležil tudi mag. Gregor Macedoni, župan mestne občine Novo mesto, ki podpira izboljšanje dostopnosti javnih prostorov za invalide vseh kategorij: “Vesel sem, da danes poteka ta predstavitev, ki pomaga pri ozaveščanju javnosti o potrebah ranljivih skupin ljudi oz. gibalno oviranih. Kombinacija taktilnih oznak in psov vodnikov, ki so spremljevalci slepih in slabovidnih oseb, v številnih primerih izredno pomaga tem osebam pri samostojnem gibanju. Vidimo, da lahko te sisteme združimo in da se ti med seboj dopolnjujejo. Mi smo v zadnjih letih poskušali na več nivojih povečati ozaveščanje javnosti o nujnosti izboljšanja dostopnosti za invalide, hkrati pa tudi v naših projektih upoštevamo smernice arhitekturnega urejanja okolja s taktilnimi oznakami. Posebej pa lahko izpostavim tudi senzorični park, ki smo ga pred dvema tednoma odprli v Češči vasi, kjer se bodo slepi in slabovidni lahko učili gibanja tudi v naravi.”
Ustrezno prilagoditev javnih površin predpisuje tudi Zakon o izenačevanju možnosti invalidov (ZIMI), namen katerega je preprečevanje in odpravljanje diskriminacije oseb s statusom invalida ter zagotavljanje enakih možnosti za vse in na vseh področjih življenja. V nekaterih večjih mestih po Sloveniji so se zato že lotili opremljanja javnih površin s talnim taktilnim vodilnem sistemom.
Invalidom prilagojeno infrastrukturo, s katero bo omogočena enaka obravnava vseh oseb v družbi in njihovo socialno vključevanje, pa lahko v prihodnjih letih pričakujemo tudi v drugih slovenskih mestih.
M. D.