Novi davki: Kot bi ne bilo dovolj, nameravajo vsiliti še strošek za integracijo migrantov

(pixabay.com)

Po obremenjenosti povprečne plače z dohodnino in socialnimi prispevki se je Slovenija po poročilu Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v letu 2023 nahajala na 7. mestu med 38. državami OECD. V letu 2024 nas je Golobova koalicija “obdarila” še z novimi davki, tako bo tudi v 2025, hkrati iz vladnih vrst prihajajo novice še o novih davkih. Nikoli dovolj, se temu reče.

Zaradi višjih davkov in prispevkov je posledično že zdaj neto plača v Sloveniji v povprečju za 235 evrov nižja kot v državah OECD.

Od povprečne bruto plače ostane posamezniku v Sloveniji le dobra polovica (56,7 %), medtem ko je ta delež na nivoju povprečja OECD bistveno višji (65,2 %).

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) opozarja, da se je obremenitev dela v letu 2023 v Sloveniji povečala glede na leto 2022, in sicer kar trikrat več kot povprečno v državah OECD. Tudi v letu 2024 se je obremenjenost plač povečala, in sicer zaradi preoblikovanja prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja v obvezen zdravstveni prispevek ter odsotnosti usklajevanja splošne dohodninske olajšave in mej dohodninskih razredov. Dodatno se bo obremenjenost plač povečala tudi v letu 2025, ker je s 1. julijem 2025 stopil v veljavo prispevek za dolgotrajno oskrbi v višini 2 %.

Informacije iz vladnih krogov: Novi davki

GZS še razkriva, da se v vladnih krogih govori že tudi o dodatnih davčnih obremenitvah plač, pri čemer navajajo:

– oblikovanje diferencirane lestvice za plačilo obveznega zdravstvenega prispevka ali dvig prispevne stopnje za zdravstvo;

– predlog pokojninske reforme predvideva izenačitev prispevne stopnje med delodajalci in delojemalci ali pa celo dvig skupne višine prispevne stopnje za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

– Vlada naj bi dodatno obremenila delodajalce in jim naložila še strošek za integracijo tujcev.

Ob rekordnih prilivih dohodnine in prispevkov pravi čas za razbremenitev plač

V GZS opozarjajo na rekordne prilive v državni proračun iz naslovom dohodnine in prispevkov. Iz dohodnine se je zbralo 15 % več kot v letu 2022 in kar 37 % več kot v letu 2019. Navajajo, da je zdaj pravi čas za davčno razbremenitev plač, kjer bo zaposlenim ostalo več, gospodarstvo bo plačalo manj, s tem bo tudi država gospodarsko konkurenčnejša.

Strokovnjaki iz OECD nam kažejo ogledalo, ki ga Golobova vlada ne želi videti

V GZS še opozarjajo, da so strokovnjaki OECD v julijskem ekonomskem pregledu Sloveniji predlagali le eno razbremenitev v okviru sklopa sprememb pa področju fiskalne politike, to je znižanje obremenitve plač.

Prav tako so ugotovili, da so enako sporočilo podali že pred dvema letoma, zgodilo pa se je prav nasprotno. Golobova vlada galopira z davki!

Vir: Obremenjenost plač v Sloveniji raste hitreje kot v OECD

M. D.