Premier Robert Golob se je v četrtek v oddaji 24ur še enkrat več (presojo o tem, ali namerno ali iz nevednosti, prepuščamo bralcem) zapletel v navajanje podatkov, ki so dokazljivo neresnični. Navedel je namreč, da je “ravno vlada Janeza Janše je v letu 2012 ob izpeljavi pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za skoraj 20 odstotkov”. Enako napačen podatek je, očitno namerno, v javnosti že večkrat ponovila poslanka Levice Nataša Sukič, kljub temu, da v omenjeni stranki nastopa kot strokovnjakinja za pokojnine.
Janševa vlada namreč odmernega odstotka s pokojninsko reformo leta 2012 ni znižala, pač pa je bil ta v novem zakonu (ob enaki vrednosti) le drugače izražen. Novi odmerni odstotek je bil namreč v starem zakonu izražen v bruto vrednosti (78 odstotkov), v novem pa v neto vrednosti (57,25 odstotka), medtem ko je njegova realna višina ostala enaka.
Slednje potrjujejo tudi na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kjer pravijo: “Zaradi novega načina izračunavanja valorizacijskih količnikov, določenih z ZPIZ-2, ki je za leto pred letom uveljavitve pokojnine vedno 1,00 (pred uveljavitvijo ZPIZ-2 pa je bil 0,732), je bilo posledično potrebno preračunati odmerne odstotke. Za preračun se je upošteval matematični preračun, in sicer se je 78 odstotkov, ki so veljali po ZPIZ-1 za leto 2013 za moškega, preračunalo s 0,732 (toliko kolikor je znašal valorizacijski količnik za plačo iz leta 2011, ki se je upoštevala kot zadnja plača pri izračunu pokojninske osnove za uveljavitev pokojnine v letu 2012). Matematični izračun je znašal 57,096 (78 x 0,732), ki se je zaokrožil na 57,25 in navedenih 57,25 odstotka se je določilo kot odmerni odstotek za 40 let dopolnjene pokojninske dobe za moškega. Torej iz navedenega izhaja, da se odmerni odstotek ni znižal, ampak se je le matematično preračunal in tako je 78 odstotkov po ZPIZ-1 enako kot 57,25 odstotka po ZPIZ-2.” Pri tem bistvo odgovora Zpiza in celotne zadeve povzema predvsem zadnji stavek.
Za nekoga, ki je predsednik vlade in ima armado svetovalcev, je praktično nedopustno, da v javnosti navaja podatke, ki dokazljivo ne držijo in zavajajo javnost. Enako nedopustno je to za poslanko, ki naj bi se v eni od vladnih strank ukvarjala s pokojninami in ki v javnosti nastopa ravno kot strokovnjakinja te stranke za pokojnine.
Zato je razumljivo, da v SDS od Goloba in Sukičeve zahtevajo javno opravičilo, sicer bodo v DZ vložili zahtevo za interpelacijo vlade in zamenjavo Sukičeve na mestu podpredsednice DZ. Le kako nam namreč lahko vladajo tisti, ki ne poznajo niti osnovne materije, o kateri govorijo.
Področje pokojnin je občutljivo področje in če nekdo pri tem operira z napačnimi podatki po sistemu, da večkrat ponovljena laž postane resnica, lahko političnemu konkurentu povzroči veliko škode. Zato tudi razumljivo tako oster odziv SDS.
Aleksander Vodeb