Namesto ukinjenega dopolnilnega zavarovanja nas leta 2025 čaka še višje “dopolnilno” zavarovanje

Vlada Roberta Goloba letos ni ukinila dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, kot to pogosto zavajajo vladni predstavniki, pač pa ga je le preoblikovala, in sicer tako, da je nekoč neobvezno zavarovanje po novem obvezno ter da ga zaposlenim in upokojencem trgajo od plače oz. pokojnine. In tudi tako preoblikovano dopolnilno zavarovanje se bo v prihodnjem letu še podražilo.

 

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki je postalo obvezni zdravstveni prispevek, trenutno znaša 35 evrov mesečno, s 1. marcem pa se bo njegova višina prvič spremenila. Vlada je namreč določila, da se prispevek vsako leto na ta dan uskladi z rastjo povprečne mesečne bruto plače za preteklo leto, v tem primeru za leto 2024. Višino obveznega zdravstvenega prispevka določi minister, pristojen za zdravje, najpozneje v februarju.

Višina uskladitve za zdaj še ni znana, saj so do zdaj znani le podatki za rast povprečne plače od januarja do oktobra. V prvih desetih mesecih pa je povprečje dvigov bruto plače znašalo 7,2 odstotka. Če bi taka stopnja rasti veljala za celo leto, bi se prispevek zvišal na 37,52 evra. Toliko bodo zaposlenim trgali od plače, upokojencem pa od pokojnine. Tudi tistim, ki pred zdravstvenega dopolnilnega zavarovanja niso potrebovali ali ga niso želeli.

Z julijem bomo državljani začeli plačevati tudi nov obvezni prispevek, s katerim se bo financirala dolgotrajna oskrba. Zaposleni in delodajalci bodo plačevali po en odstotek od bruto plače, upokojenci pa en odstotek od neto pokojnine. Tisti, ki so hkrati delavci in delodajalci, na primer samostojni podjetniki in kmetje, bodo plačevali dva odstotka bruto plače.

Delavec s povprečno plačo bo tako plačal 24 evrov, še 24 evrov pa njegov delodajalec. To pomeni, da bo od julija prihodnje leto dalje plača delavca s povprečno plačo nižja za 24 evrov mesečno.

A. V.