Metlika: Posvet o delu in življenju znanstvenika Antona Mavretiča

Anton Mavretič, slovenski elektrotehnik in akademik, rojen v Boldražu pri Metliki (vir: /sl.wikipedia.org)

Na metliškem gradu se bo ob 10. uri začel posvet, posvečen slovenskemu znanstveniku Antonu Mavretiču, ki je pustil pomemben pečat pri ameriškem vesoljskemu programu.

Ob 12. uri bo sledilo slovesno odprtje spominske plošče na Mavretičevi rojstni hiši v Boldražu pri Metliki.

Posvet o življenju in delu Mavretiča organizirajo občina Metlika, Iniciativni odbor za postavitev spominske plošče in Belokranjsko muzejsko društvo. Na njem bodo spregovorili predsednik Slovenskega svetovnega kongresa Boris Pleskovič, nekdanji predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Tadej Bajd in Rok Šikonja.

Belokranjec se je rodil leta 1934 v Boldražu. Leta 1957 se je vpisal na študij elektrotehnike v Ljubljani, ki ga je po preselitvi v ZDA končal v Denverju, kjer je tudi doktoriral.

S svojim znanstvenim in inženirskim delom je prispeval ključno znanje za uspešno uresničitev ciljev plovil ameriškega vesoljskega programa Voyager 1 in 2. Za oba je načrtoval, preizkusil in usposobil instrumente, s katerimi je človeštvo pridobilo številne podatke o Sončevem vetru, njegovi hitrosti, gostoti, temperaturi in tlaku ter plazmi.

Več kot 60 let je živel v ZDA, a se je redno vračal domov. Od junija 2007 je bil dopisni član SAZU, leta 2015 mu je tedanji predsednik republike Borut Pahor podelil srebrni red za zasluge RS. Leta 2010 je postal častni občan občine Metlika. Umrl je 21. novembra 2019 v ZDA.

A. L.