Lastnik Facebooka priznal: Preveč je bilo politične pristranskosti

Anuška Delić.

Ustanovitelj Mete Mark Zuckerberg je napovedal novosti na platformah podjetja, pod okrilje katerega sodijo tudi Facebook, Instagram in WhatsApp. Omenjena družbena omrežja bodo ukinila t. i. preverjanje dejstev in uveljavila sistem skupnostnih zapiskov po vzoru X. Znebili se bodo tudi omejitev pri temah, kot so migracije, spolna identiteta in spol, kjer je sicer v zadnjih letih prihajalo do številnih primerov cenzure.

 

Zuckerberg je napovedal, da se bo Meta znebila preverjanja dejstev, in začela priporočati več političnih vsebin na svojih platformah. Pri tem bodo dali prednost svobodi govora.

Napovedal je, da tretje osebe ne bodo več preverjale dejstev. To bodo nadomestili s skupnostnimi zapiski, podobno kot na družbenem omrežju X. Omenjeno omrežje se namreč zanaša na uporabnike, da dodajajo opozorila in kontekst spornim objavam. Spremembe bodo najprej uveljavili v ZDA, ni pa še znano, kdaj točno jih bodo uveljavili tudi drugod, poročajo svetovni mediji.

Zuckerberg je prepričan, da so zaposleni, ki v Meti preverjajo dejstva, preveč politično pristranski in da so uničili več zaupanja, kot so ga ustvarili. “Dosegli smo točko, ko je napak in cenzure preprosto preveč,” je dejal.

“Vlade in stari mediji si prizadevajo za vse večjo cenzuro. Veliko tega ima političen značaj. Vendar pa je na spletu tudi veliko legitimno slabih stvari, kot so droge, terorizem in izkoriščanje otrok. To so stvari, ki jih jemljemo zelo resno, in želim zagotoviti, da jih obravnavamo odgovorno,” je še povedal Zuckerberg.

Dodal je, da ima Meta zaradi tega veliko zapletenih sistemov za moderiranje vsebine. “Vendar je težava zapletenih sistemov v tem, da delajo napake. Tudi če pomotoma cenzurirajo le en odstotek objav, gre za milijone ljudi. Dosegli smo točko, ko je napak in cenzure preprosto preveč. Tudi nedavne volitve v ZDA se zdijo kot kulturna prelomnica v smeri ponovnega dajanja prednosti govoru,” je dejal.

V Sloveniji sicer za t. i. preverjanje dejstev, ki ga mnogi označujejo kot le običajno cenzuro, na družbenih omrežjih skrbi portal Oštro, katerega ustanoviteljica in odgovorna urednica je Anuška Delić. Slednjo pa mnogi povezujejo s skrajno levico.

A. V.