Koalicijski poslanci vnovič proti ureditvi medvrstniškega nasilja in romske problematike

macedoni
Fotografija je simbolična. (vir: RIC Novo mesto, arhiv)

Na nujni seji Komisije državnega zbora za peticije, človekove pravice in enake možnosti, ki je potekala 2. julija, sklicana pa je bila na pobudo Sveta staršev Osnovne šole Velika Dolina, poslanci in poslanke niso mogli sprejeti pripravljenih sklepov. Sejo komisije so namreč obstruirali poslanci vladajoče koalicije (Svoboda, SD in Levica). 

Komisija je bila nesklepčna, o sklepih so nato glasovali pisno (na korespondenčni seji). Vendar pa so poslanci koalicije glasovali proti, med njimi je bila tudi novomeška poslanka Jožica Derganc (Gibanje Svoboda).

Korespondenčna seja se je končala v četrtek, 11. julija. Za predlagane sklepe so glasovali poslanci SDS in NSi.

S sklepi bi komisija vlado pozvala,

  • da v 60 dneh znova preuči zakonodajo, ki ureja nasilje mladostnikov;
  • da znova razmisli o sprejemu lani zavrnjenih zakonov 11 občin, ki urejajo tudi romska vprašanja;
  • da državnemu zboru na plenarni seji redno poročajo o reševanju romskih vprašanj.
  • Pristojne organe pa bi komisija pozvala, da vse storilce kaznivih dejanj dosledno obravnavajo enako.

Gre za 8 sklepov, ki so razvidni v nadaljevanju.

Glasovanje poslanke Jožice Derganc: Bila je celo tako nemarna, da je (edina) napisala napačen datum (junij namesto julij). Ali pa je to naredila namerno?

Kakorkoli, to je glasovanje poslanke:

Vir: Državni zbor, glasovanje (ImisnetAgent (dz-rs.si))

Novomeška poslanka Jožica Derganc je članica Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, ki jo vodi Jože Tanko. Dan po seji komisije, ki jo je ignorirala, smo poslanki poslali naslednja vprašanja:

  1. Kakšno je vaše stališče do medvrstniškega nasilja in romske problematike?
  2. Ali ste doslej že javno izrazili podporo pobudi 11 županov JV Slovenije (vloženo z 31.500 podpisi občanov) za spremembo štirih zakonov?
  3. Kako to, da vas včeraj, 2. julija 2024, ni bilo na seji Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, kjer so obravnavali medvrstniško nasilje in romsko problematiko?
  4. Komisija je pripravila 8 sklepov. Ali jih boste potrdili?

Odgovora poslanke nismo prejeli. Da nasprotuje ureditvi te problematike in se postavlja tudi proti županom ter volji državljanov, ki so prispevali 31.500 podpisov za ureditev te problematike, pa je razvidno iz zgoraj navedenega glasovanja.

Kdo je Jožica Derganc?

Jožica Derganc, poslanka Gibanja Svoboda (vir: DZ)

Rojena v Novem mestu, izvoljena v Novem mestu. Dva mandata je bila predsednica sindikata SVIZ za Dolenjsko. Pred izvolitvijo je bila zaposlena v enem izmed novomeških vrtcev. Končala je srednjo medicinsko šolo in nato še srednjo vzgojiteljsko šolo, je razvidno iz njenega življenjepisa, objavljenega na spletni strani državnega zbora (dz-rs.si)).

Kot takšno bi pričakovali, da razume medvrstniško nasilje in romsko problematiko.

Očitno pa je, da je strankarska disciplina (Gibanje Svoboda) tudi pri tej poslanki na prvem mestu, šele nato pa interesi volivcev in volivk.

M. D.