Ko vlada z našim denarjem “rešuje” podnebne spremembe v Latinski Ameriki in na Karibih

Finančni minister Klemen Boštjančič ob podpisu sporazuma za donacijo državam Latinske Amerike in Karibom (vir: Ministrstvo za finance, X)

Slovenski finančni minister Klemen Boštjančič (Svoboda) in predstavniki Medameriške razvojne banke (IDB) so konec marca podpisali nov sporazum, s katerim bo Slovenija z donacijo v višini 1,2 milijona evrov podprla testiranje in preskušanje tehnoloških in digitalnih rešitev v razvojnih projektih v Latinski Ameriki in na Karibih, imenovani regiji LAK.

Sodelovanje Slovenije s temi geografsko oddaljenimi državami je bilo do časa vlade Roberta Goloba pasivno, nato pa so Golobovi Slovenijo vključili kot pomembno državno donatorico v tej sicer geografsko oddaljeni regiji.

S finančnega ministrstva so konec marca sporočili, da bo v okviru zdaj podpisanega sporazuma lovenska vlada iz sredstev davkoplačevalcev Dominikanski republiki in nekaterih državah Latinske Amerike nakazala 1,25 milijona evrov. S tem naj bi podprli projekte na področju tehnologij in digitalnih rešitev. Predvideni ukrepi naj bi zmanjšali tudi škodo in izgube zaradi podnebnih sprememb. Denarni prispevek Slovenije pa sledi pismu o nameri, ki sta ga IDB in Slovenija podpisali leta 2024.

Po pojasnilih ministrstva bo eden od pilotnih programov v Dominikanski republiki preizkušal nove povezane tehnologije za nadzor teže vozil in upravljanje mostne infrastrukture, da bi izboljšali odpornost na podnebne spremembe.

Slovenija bo financirala tudi pobudo za sodelovanje pri razvoju dveh tehničnih rešitev z uporabo daljinskega zaznavanja in digitalnih dvojčkov oz. virtualnih predstavitev fizičnih sredstev vodnih sistemov. Ti projekti bodo izvedeni v porečju Gran Cuenca Magdalena-Cauca v Kolumbiji in reki Bermejo, ki si jo delita Bolivija in Argentina.

Slovenski finančni minister Boštjančič je ob podpisu donatorske pogodbe za Latinsko Ameriko in Karibe napovedal, da bodo v vladi v prihodnosti preučili tudi druga področja potencialne (finančne) podpore, vključno z gozdarstvom in umetno inteligenco. Kar pomeni, da njihovim načrtom še ni videti konca.

Novica o 1,2 milijona evrov donacije in napovedi nadaljnega financiranja v slovenskih medijih ni naletela ravno na odmevnejše objave. Podobno kot marsikaj, kar se dogaja v zdajšnji vladi. Odmevnejše pa so objave na družbenih omrežjih.

Poznavalci opozarjajo, da to razmetavanje denarja ni šlo brez dovoljenja Roberta Goloba, nekateri se sprašujejo, v čigavih žepih je in bo pristal ta denar?

Opozarjajo še, da v Sloveniji zbiramo denar za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi, kjer odgovorni navajajo, da bi po navedbah pristojnih iz vladne koalicije pomoč države “ogrozila” javne finance”, za takšne stvari kot je ta, pa je dovolj denarja. Vsekakor to razmetavanje davkoplačevalskega denarja ni edino! In mimogrede, v teh državah živeči Slovenci o tej donaciji niso slišali ničesar.

Dodajmo še, da omenjenih 1,2 milijona evrov nekam vrženega denarja ni edini strošek, povezan s tem “reševanjem nahujših podnebnih sprememb na območju držav različnih vojaških hunt in vračih v Karibih”. Slovenska vlada je pridno financirala tudi različne “seminarje” na to temo. Ampak, pomembno je, da nam državljanom predpisujejo vedno nove davke.

Podpis sporazuma (vir: MF, X)

Vira: X in gov.si

M. D.