Janša: “Sodba je bila napisana prej, preden je zadeva Trenta sploh prišla na sodišče”

Na Okrožnem sodišču v Celju se je danes nadaljevalo sojenje predsedniku SDS Janezu Janši in še dvema obtoženima v zadevi Trenta. Ob tem so pred sodiščem podporo Janši izrekli številni ljudje, ki so opozorili, da gre še za en političen proces z namenom vodjo opozicije onemogočiti pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami.

 

Že pred začetkom naroka, ki se je začel ob 9. uri, se je pred sodiščem zbralo nekaj deset ljudi, ki so pričakali in podprli predsednika SDS. Nato je stekel narok, ki pa je, zanimivo, potekal v manjši dvorani, kot je bilo sprva napovedano. Vanjo so namreč spustili le tri t . i. predstavnike javnosti. Do zamenjave je verjetno prišlo, ker so se na sodišču očitno ustrašili prevelikega števila podpornikov.

Na sami obravnavi je bila najprej zaslišana nekdanja stečajna upraviteljica Imosa Branka Remškar, vendar zaslišanje ni prineslo nič presenetljivega. Precej temeljiteje je bilo zaslišanje nekdanjega komercialnega direktorja Imosa Mitje Majnika, ki pa se je v glavnem skliceval na izjave, ki jih je dal ob preiskavi Nacionalnemu preiskovalnemu uradu leta 2005. Številnih podrobnosti se namreč ni več spomnil .

Tožilska stran je sicer še vedno vztrajala pri teoriji, da je nekdanje Janševo posestvo v Trenti del Triglavskega narodnega parka, brez možnosti dovoza z avtom in brez komunalnih priključkov. Kar naj bi po prepričanju tožilstva pomenilo, da bi moral Imos kupiti za smešno nizko ceno, če bi ga sploh kupil. Vendar je Majnik takšne trditve ovrgel. Kot je dejal, so zemljišče želeli razviti kot projekt in sicer dolgoročno. Načrtovali so razvoj lovsko-turistične dejavnosti, tudi izgradnjo apartmajev v mejah zakonske možnosti, pa tudi lesenih hišic, za katere ni potrebno gradbeno dovoljenje. Kasneje so ti načrti tudi zaradi neugodnih razmer na trgu nepremičnin padli v vodo, Imos je šel v stečaj, zemljišče pa je bilo prodano naprej. In to ne za bistveno manjšo vsoto, kot je bilo kupljeno. Kar že samo po sebi spodbija obtožbo, da se je Janez Janša pri menjavi manjšega stanovanja ter zemljišča v Trenti okoristil na račun Imosa in njegovega direktorja, sicer prvoobtoženega Branka Kastelica.

Po Majnikovih trditvah je bila cena nekdanjega Janševega zemljišča v Trenti za Imos ugodna, odločitev o nakupu pa je sprejel kolegij vodstva Imosa. Zemljišče si je ogledal tudi osebno.

Sojenje so zaključili nekaj pred dvanajsto uro. Nadaljevalo se bo na Miklavževo, torej 6. decembra, ko naj bi zaslišali izvedence, ki jih je skupaj sedem. Eno izvedenko pa naj bi zaslišali 19. decembra.

Ob 14. uri se je pred sodiščem nato zbralo veliko število ljudi, ki jih je nagovoril tudi Janša. V svojem nagovoru je izpostavil, da se spet bližajo volitve: “V Slovenija levica na volitvah še nikoli ni zmagala pošteno. Vedno so goljufali na tak ali drugačen način.” Največkrat po njegovih besedah z zlorabo tako imenovane pravne države, z zlorabo sodišč. “Za temi vrati, v verjetno najmanjši dvorani, ki obstaja na tem sodišču, poteka nov politični proces. Tukaj se ne sodi samo meni, ampak trem ljudem. Zna kdo našteti drugi dve osebi?”, je povprašal zbrane. Kot je dejal, sam tukaj sploh ni prvoobtoženi. To je namreč Branko Kastelic, drugi pa Klemen Gantar, nekdanji predsednik uprave Imosa. “Mi smo se pravzaprav spoznali šele tukaj. Tudi novinarji ne omenjajo ostalih dveh, ki sta obtožena”. Oba sta po njegovih besedah kolateralna škoda, ki ju je potrebno obsoditi, da se lahko obsodi tudi njega.

Opozoril je, da mu sodi sodnica, ki ni bila na vrsti, da bi dobila njegov primer, in sodniki porotniki, ki niso bili na vrsti, da bi bili v poroti, “pa so poskrbeli zanje, da so prišli na vrsto”. “Že od junija naprej se zaslišuje na desetine prič in se jih sprašuje, koga so srečali pred devetnajstimi leti. Hkrati pa v sodnem senatu sedi sodnik porotnik, ki se ni spomnil, da je pred nekaj leti oziroma nekje v tistem času kandidiral za LDS. V sodnem senatu je šefica pravne službe velenjske občine, ki jo je tja postavila sedanja ministrica za pravosodje Andreja Katič. Ona je seveda najbolj neodvisna tukaj. Nihče med njimi ne bi smel biti v tem senatu, pa so jih kljub temu postavili,” je opozoril.

Kot je dejal, je pred dnevi nekdo razlagal, kaj mu je dejal pokojni Danilo Slivnik. Ko je slednji v času, ko se je začenjal drugi montirani proces Patria, srečal takratnega moža ministrice za notranje zadeve gospoda Senico, ki mu je tedaj dejal: ‘Sedaj smo pa našli sodnico, ki bo obsodila Janšo’. “Tudi tukaj so postavili senat, ki nas bo obsodil. Sodba je bila v bistvu napisana prej, preden je to sploh prišlo do sodišča. Ne bi smelo biti ovadbe, ne bi smelo biti obtožnice, ne bi smelo biti procesa. Ko bo nekje, na nekem sodišču, ta sodba zgrmela, tako kot je zgrmela Patria, se bo vse to zdelo normalno,” je dejal.

A. V.