Največ ilegalnih migrantov na dan v schengensko območje vstopi ravno v Sloveniji, zato imamo mejne kontrole z Avstrijo in v jeseni se obetajo tudi z Italijo. Sloveniji se tako obeta položaj nekega žepa, ki poleg tega, da varnostno ogroža prebivalce, tudi veliko stane.
Predsednik SDS Janez Janša je bil danes gost oddaje Mozaik dneva na radiu Ognjišče, kjer je spregovoril o različnih aktualnih temah.
Predsedniku SDS so na radiu zastavili številna aktualna vprašanja. Izbira Janeza Lenarčiča za kandidata za komisarja iz Slovenije se Janši zdi neka logična poteza neambicioznosti slovenske politike doma in navzven. »Iskalo se je nekoga, ki obvlada tehniko, nima pa svojih idej in konceptov,« je povedal. Dodal je, da Lenarčiča pozna, saj je bil državni sekretar in operativec v času slovenskega prvega predsedovanja EU. »Gospod Lenarčič ve, kako se tehnično zadevam streže, to je tisto, kar mora država rutinsko opraviti v času predsedovanja, zato bi ga bolj potrebovali doma, ko bo Slovenija predsedovala, da pa bi bil to format za komisarja, pa se mi zdi, da to ni. Mogoče pa bomo pozitivno presenečeni,« je dejal.
Dodal je, da je Marjan Šarec za komisarja verjetno iskal nekoga, »ki ne bo krepil koga od njegovih koalicijskih partnerjev in hkrati ne bo predstavljal nevarnosti, ko se bo iskal nov obraz za prihodnje državnozborske volitve«.
Način izbire predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen po Janševem mnenju ni dober z vidika gesel in parol, kako je treba evropsko politiko približati Evropejcem. »Formalno so bile procedure spoštovane, nobena pogodba, tudi Lizbonska, ne določa tako imenovanih nosilnih kandidatov, izbrana je kandidatka politične grupacije, ki je na volitvah zmagala, torej ELS, ni pa kandidatka tista, za katero se je delala kampanja in ni bila izbrana na kongresu,« je povedal Janša.
»Ursula von der Leyen kaže na minus demokratične legitimnosti, nekaj glasov večine pa je premalo za to, da bi bil ta mandat močan,« je še dejal predsednik SDS in ocenil, da bo naslednjih pet let obdobje, ko se bo s težko muko iskalo korake, ki jih mora Evropa narediti v smislu varnosti in blaginje.
Dejal pa je, da slovenska vlada ne zna produktivno porabiti denarja, ki ji je na voljo. Pri tem je omenil predvsem veliko vsoto evropskih sredstev v višini 2 milijard evrov, ki jih vlada ne zna počrpati
»Mogoče se motim, a mislim, da tokrat predsednik vlade ne bo imel težav s sprejetjem proračuna, ne glede, ali bo na to vezal zaupnico, razen če bi bila nasprotja v koaliciji in med koalicijo ter nadkoalicijsko Levico tako velika, da bi proračun zaradi drugih razlogov padel. To razmišljanje o nezaupnici je bolj kot ne napihovanje v mlačni vodi,« je dodal.
Janša je v nadaljevanju še povedal, da je sla te vlade po kontroli, nadzoru, obvladovanju državljanov še večja kot pri prejšnji, čeprav gre za reciklirano vlado.
»Pojavljajo se ideje, ki zelo spominjajo na nekdanje totalitarne čase, kar se tiče pooblastil tajnih služb. Pripravljeni so predlogi, po katerih naj bi tajne službe spet lahko obdelovale slovenske državljane,« je dejal in dodal: »To smo prepovedali leta 1990, kar je bil eden večjih korakov k demokratizaciji Slovenije, zdaj pa bi radi dodali nazaj. Prav tako ponovno skušajo uveljavljati 133. člen – verbalni delikt in cenzuro, kar smo tudi odpravili in je bil tudi eden večjih korakov k demokratizaciji.«
Po Janševem mnenju tako danes ni ogrožena le naša osebna svoboda, ampak tudi svoboda govora.
»Vračamo se v čase, značilne za leta 88, 89 prejšnjega stoletja in zaenkrat je zgolj še Ustavno sodišče na posamičnih točkah varuje zlorabo pravne države in popolno degradacijo ustave,« je povedal Janša.
Po njegovih besedah bo tudi zanimivo opazovati odločitev Ustavnega sodišča glede zahteve za oceno ustavnosti proračunov v zvezi z zlatim fiskalnim pravilom, saj je bil prejšnji proračun oblikovan tako, da ogroža slovensko prihodnost. »Upajmo, da bo ustavno sodišče ostalo na tem braniku,« je poudaril.
Janša je spregovoril tudi o propustnosti schengenske meje, kjer je Slovenija na svetovnem zemljevidu za ilegalne migrante označena z zeleno, v smislu kot lahko dostopna država. Zato tudi ni čudno, da največ migrantov na dan v schengensko območje v zadnjih mesecih vstopi ravno v Sloveniji.
»Migracije so v socialističnih in vse bolj tudi v liberalnih evropskih grupacijah opredeljene kot način, kako si krepijo volilno telo. Torej čim več volivcev, ki nimajo korenin doma in ki jih je mogoče kupiti z bonbončki in privilegiji, pomeni njihovo prihodnost,« je povedal Janša.
Ob tem je dodal, da levica v besedah govori, da je vse pod nadzorom, dejansko pa tega ne izvajajo.
»Največja propustnost schengenske meje je v Sloveniji, največ ilegalnih migrantov na dan v schengensko območje vstopi ravno v Sloveniji, zato imamo mejne kontrole z Avstrijo in v jeseni se obetajo tudi z Italijo.
Sloveniji se obeta položaj nekega žepa, ki poleg tega, da varnostno ogroža prebivalce, tudi veliko stane,« je dejal Janša.
Dodal je, da Slovenijo en ilegalni migrant, ki pravi, da je begunec, stane 2000 evrov. »Tega denarja ne dobi on, toda vsi postopki toliko stanejo,« je poudaril in dodal, da dokler je temu tako, lahko pošljemo vso policijo in vojsko na mejo, pa bodo ilegalni migranti še vedno prihajali, ker vedo, da nič hudega, če jih ujamejo, saj bo to pospešilo njihovo pot v azilni dom, tam se bodo povezali s prijatelji, nevladnimi organizacijami, in šli naprej.
»In če jim ne bo uspelo prvič, bodo poskusili drugič,« je nadaljeval in poudaril, da je problem v sistemu in v tem, da se krši dublinska uredba. »Vse okrog nas so članice EU in so varne države in vsi, ki pridejo iz varne države, po definiciji nimajo pravice do azila. A to se krši, in to se ve, da se krši.
Vsak, ki gre iz Afganistan v Nemčijo in Švedsko pogleda, kakšen je režim v državi, kjer bo šel čez mejo in Slovenija je narisana z zeleno, je propustno in je magnet, policija tega ne obvlada, ker kapacitet enostavno ni, pa tudi, če bi jih bilo več, bi prihajali, ker vedo, da se da.
C. R.