Janez Janša pred celjskim sodiščem: Naš boj se danes šele začenja!

Vir: Zajem zaslona

Predsednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša je po izreku oprostilne sodbe v zadevi Trenta pred zbranimi podporniki v Celju izpostavil, da oprostilna sodba prihaja po skoraj 15 letih zasliševanj, procesov, blatenja, kraje zdravja, življenja, svobode in časa.

“Pravica odložena je pravica odrečena, ne glede na to, kaj je na koncu. Zato se naš boj šele začenja,” je dejal Janša.

Janša se je zbranim pred sodiščem zahvalil za podporo, ti so ga pozdravljali z vzkliki in skandiranje. Veselje je bilo nepopisno. Janez Janša je nato v govoru izpostavil, da je v sodnih postopkih še “na stotine ljudi”, ki tam ne bi smeli biti, če ne zaradi drugega, zato ker postopki trajajo predolgo.

Med tistimi, ki so neupravičeno v postopkih pregona, je omenil “polovico kolegov iz zadnje vlade”, ki so po njegovih besedah v času epidemije covida-19 reševali zdravja in življenja ljudi.

Po drugi strani v postopkih ni nekaterih, ki bi morali biti, med njimi je omenil “ministrico, ki je podpisala pogodbo za nakup stavbe na Litijski”. Ponovil je, da so vložili ovadbo proti uradnikom ministrstva, ne pa proti nekdanji ministrici za pravosodje Dominiki Švarc Pipan in ministru za finance Klemnu Boštjančiču, “ki je iz sredstev za izredne razmere dal denar za podrtijo”.

“Danes imamo ljudi iz samega vrha globoke države, ki niti ne vedo, ali bi kandidirali v Ljubljani ali v Beogradu, so pa nedotakljivi,” je dejal, gre za ljubljanskega župana Zorana Jankovića. To so po njegovem mnenju ostanki jugoslovanske mentalitete, ki je prav v Sloveniji najbolj preživela.

Zato se bodo še naprej borili za pravico tistih, ki so v postopkih neupravičeno, in za to, da bodo v njih tisti, ki niso, pa bi morali biti.

Ponovil je oceno, da je v sodstvu veliko krivosodja, čeprav niso vsi sodniki slabi. “Če je to neodvisen sistem, naj se očisti,” je dodal.

“Naj pristojni zamenjajo predsednike sodišč, ker se stvari ne delijo po vrstnem redu, ampak tako, da vedno pravi dobijo prave stvari v roke, pa bomo začeli verjeti, da se stvari urejajo,” je dejal.

Prepričan pa je, da se stvari ne bodo spremenile, dokler ne bo vsak uporabil najmočnejšega orožja v demokraciji, to je glas. “Prvič lahko uporabite glas že kmalu. Uporabite ga, drugače vam lahko tudi to prepovedo,” je dejal. Hkrati je dodal, da se je prvič zgodilo, da oblast poziva na bojkot pri glasovanju na prihajajočem referendumu.

“Če so tako prepričani, da je prav, da peščica privilegirancev dobi dodatek k pokojnini, ki je trikrat večji od vaše pokojnine, potem naj gredo na referendum, pa naj glasujejo za to,” je dejal.

Do tega, da se ljudem glas prepove, je po njegovi oceni samo še en korak, saj se dogaja tudi to, da se beseda odvzema poslancem v parlamentu. Državni zbor imamo zato, da se soočajo različni interesi in argumenti, ne pa da se ti “spopadajo v vojnah, konfliktih, na ulicah”. “Kako naj se soočijo, če ti vzamejo besedo,” je dejal.

Prava budnica prihaja ne prvega, ampak 11. maja, ko bo “prvi test”. “Če nas bo takrat premalo, ne vem, če boste še kdaj lahko glasovali na referendumu,” je dodal.

Protestnike je pozval k mirnemu razhodu in da se zberejo vedno, “kadar bomo v zraku namesto čistega zraka dihali krivico” in vedno, ko se bodo borili za to, da si “to našo lepo domovino priborimo nazaj”.

Posnetek: Janez Janša 

Janez Janša, Celje, 18. april 2025

M. D.