Izbris hipotek in zastavnih pravic na premoženju Jankovićevega sina

Jure Janković še iz časov, ko ni odgovarjal na vprašanja preiskovalne komisije DZ, ki je preiskovala sporne posle Jankovićevih.

Na družbenih omrežjih je završalo ob včerajšnji objavi časnika Finance, da je Jure Janković rešen Finančne uprave RS (Furs), saj je ta umaknila hipoteke in zastavne pravice (t. i. plombe) z njegovega premoženja.

Jure Janković, mlajši sin ljubljanskega župana Zorana Jankovića, se je tako rešil več kot 541 tisoč evrov dolga do države (Fursa). Prav tako Jureta Jankovića ni več mogoče najti na Fursovem seznamu davčnih dolžnikov.

Finančna uprava je imela vpisano zastavno pravico na Jankovićevem 50-odstotnem lastniškem deležu holdinga Electa. Z njo je Furs zavaroval 541 tisoč evrov visoko terjatev (glavnico, brez obresti) do mlajšega Jankovića. Okrajno sodišče pa je zdaj izdalo sklep, da se zavarovanje ustavi in se zastavna pravica razveljavi. Razlogi niso navedeni.

Poleg tega je v postopku izbrisa tudi hipoteka v višini 461.249 evrov, ki jo je Furs vpisal na 1.422 kvadratnih metrov veliki parceli Jureta Jankovića ob družinski hiši na Vinterci (Grosuplje). Izbris je začelo ljubljansko okrajno sodišče, razlog tudi tu ni naveden.

Furs razlogov za izbris ne pojasnjuje, saj gre za osebne podatke. V Financah pa so zapisali, da je po njihovih neuradnih informacijah umik t. i. plomb posledica zastaranja dolga, del naj bi bil tudi poplačan.

Na to se je na omrežju X odzval davčni strokovnjak mag. Ivan Simič. Vprašal je: “Kaj pa, če je davčni dolg poplačan v celoti?” In dodal: “Preberite 126.a člen Zakona o davčnem postopku. V primeru zavarovanja davčnega dolga s hipoteko, zastaranje ne nastopi.”

Aleš Hojs, nekdanji minister za notranje zadeve, je bil še bolj jasen: “Največjemu davčnemu strokovnjaku Ivanu Simiču v polnosti zaupam. Pravi, da je dolg moral biti poplačan,saj Furs sicer ne more umakniti hipoteke. Torej ostaja zgolj vprašanje, od kje Jankovićevemu sinu denar za poplačilo?”

Vprašanje Aleša Hojsa je na mestu. Nekateri so se ob tem razpisali, da naj bi Janković prejel “sodno takso za izbris dolga” (poplačilo – op. av.) ob nakupu mestnih parcel v Trnovem, ki jih je kupil “Vučićev kum”. “Hvaležnost pač,” so dodali.

Glavni mediji izbrisu dolga Jankoviću niso namenili večje pozornosti, dejstvo pa je, da bi morala družina Janković te stvari javnosti (in še komu) pojasniti.

Spomnimo. Furs se je Jureta Jankovića vzel pod drobnogled pred več kot desetletjem, ko mu je v inšpekcijskem nadzoru med letoma 2006 in 2010 odmeril za 461 tisoč evrov (brez obresti) dodatnih davčnih obveznosti. Nadzor je pokazal, da naj bi Jankovićeva zasebna poraba za 1,3 milijona evrov presegla uradno prijavljene prihodke. Jure Janković tega davčnega dolga ni plačal, zato so bila vpisana zavarovanja plačila na njegovem premoženju.

Sicer pa. Tudi v tem primeru gre le za enega več v nizu dolgov v seštevku več kot 42 milijonov evrov, ki so se družini Janković doslej enostavno “odpisali”, pa je poročala nova24tv.si.

M. D.