“Golobove spremembe pokojninske zakonodaje so poleg zakona o izjemnih pokojninah NAJVEČJA PREVARA upokojencev po Ropovi pokojninski reformi,” ugotavlja evropska poslanka Romana Tomc.
Tomčeva ugotavlja, da koalicija počasi spreminja POKOJNINSKI sistem v SOCIALNI sistem, upokojence pa v prejemnike socialne pomoči.
Edini bodoči upokojenci, ki se lahko veselijo sprememb, so IZBRANCI sistema, ki jih bo Golobova vlada bogato nagradila z izjemnimi pokojninami.
Predsednik vlade Robert Golob je v svojem nastopu sicer ponovno skrajno populističen. “Ob demografskih trendih in rekordno nizkem številu rojstev v Sloveniji, se vzdržnost pokojninskega sistema in višje pokojnine IZKLJUČUJEJO. To je popolnoma nerealno in nedosegljivo. Vzdržnost, torej čim manjše odhodke pokojninske blagajne, je ob višanju števila upokojencev mogoče doseči le, če se bodo pokojnine znižale.
Ravno to se bo zgodilo s spremembami, ki jih predlaga vlada. Podaljšanje dobe za izračun pokojninske osnove namreč DRASTIČNO ZNIŽUJE pokojnino. Povišanje odmernega odstotka tega znižanja ne bo nadomestilo,” dodaja Romana Tomc.
Kljukica, da Bruselj odklene EU sredstva
Če Slovenija ne bo sprejela reform, ki so del načrtov, dogovorjenih z Evropsko komisijo v okviru Mehanizma za okrevanje in odpornost (RRF), obstaja tveganje, da bo izgubila dostop do določenih sredstev ali celo soočena s sankcijami v obliki omejevanja financiranja iz EU skladov.
Slovenija mora zato oblikovati pokojninsko reformo, ki bo dolgoročno vzdržna, socialno pravična in skladna z evropskimi zahtevami, da bi zagotovila stabilno prihodnost za upokojence in hkrati ohranila gospodarsko konkurenčnost. Cilj je bil, da se pokojninska reforma zaključi do sredine leta 2025, kar naj bi omogočilo pravočasno črpanje evropskih sredstev in zagotovilo dolgoročno vzdržnost pokojninskega sistema v Sloveniji.
Ker pa gre zdaj zgolj za kozmetične popravke obstoječega zakona (in ne reformo), pa je vprašanje, ali slovenska vlada v Bruslju ne bo “spregledana”?