Nekaterim ovdovelim upokojencem, ki prejemajo zelo nizke pokojnine, grozi, da bodo ostali brez pravice do zagotovljene vdovske pokojnine, če zahteve zanjo ne bodo oddali najpozneje do konca leta.
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) je namreč upravičence do izplačila zagotovljene vdovske pokojnine te dni pozval, naj do konca decembra oddajo zahtevo za pravico do izplačila. Ob tem so posvarili, da zamudniki ne bodo upravičeni do izplačila zagotovljene vdovske pokojnine. Uveljavljanje pravice do vdovske pokojnine za upokojence je namreč zakonodajalec omejil le na letošnje leto.
Ob tem pa mnogi opozarjajo, da starejši ne vedo, da morajo za prejetje vdovske pokojnine oddati zahtevo za izplačilo. Zato pozivajo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, da v državni zbor vloži spremembo zakona, po katerem bi vdovsko pokojnino lahko priznali vsem upravičenim, brez da bi ti morali oddati zahtevo za izplačilo.
V kolikor ministrstvo tega ne bo naredilo, in najverjetneje ne bo, je pomembno, da upravičenci vlogo še pravočasno oddajo sami.
Pogoj za pridobitev zagotovljene vdovske pokojnine sicer je, da vdove ali vdovci izpolnjujejo pogoje tako za vdovsko kot tudi za lastno (starostno, predčasno ali invalidsko) pokojnino. Prejemajo torej bodisi vdovsko bodisi lastno pokojnino (in del vdovske), vendar so njihovi prejemki, v katere se upošteva tudi morebitna tuja pokojnina, tako nizki, da ne dosegajo zagotovljene vdovske pokojnine, ki trenutno znaša 748 evrov. V tem primeru se jim zato zagotovi zagotovljena vdovska pokojnina – seštevek njihove lastne in osnove za odmero vdovske pokojnine, vendar največ 748 evrov. Slednje velja za upokojence, ki so na dan uveljavitve novele zakona (28. decembra 2023) že uživali vdovsko ali lastno pokojnino (in del vdovske) pokojnine.
Za pridobitev zagotovljene vdovske pokojnine je treba na ZPIZ vložiti posebno zahtevo, najpozneje do 31. decembra 2024. Če tega upravičenci ne bodo storili pravočasno, do zagotovljene vdovske pokojnine ne bodo upravičeni.
A. V.