
Na referendumu o dodatkih k pokojninam za privilegirane kulturnike bo odločilna udeležba. Referendum bo namreč uspel le v primeru, da se bo na volišča odpravilo dovolj tistih, ki omenjenim dodatkom nasprotujejo.
Kot je pokazala anketa, ki jo je za Siol opravil Valicon, je proti zakonu, ki bi privilegiranim kulturnikom prinesel visoke dodatke k pokojninam, 53 odstotkov volivcev. Zgolj 23,4 odstotka jih zakon kulturne ministrice Aste Vrečko podpira, 23,6 odstotka vprašanih pa v času med 25. in 28. aprilom, ko je bila opravljena anketa, še ni vedelo, kaj bi obkrožili na volilnem lističu.
Za uspeh referenduma bo tako torej odločilno predvsem, ali se bo na volišča odpravilo dovolj tistih, ki zakonu nasprotujejo, da bo dosežen referendumski kvorum, torej da se bo proti zakonu izreklo vsaj 20 odstotkov vseh volivcev.
39,5 odstotka sodelujočih v raziskavi trdi, da se bodo referenduma zagotovo udeležili. 21,6 odstotka jih meni, da je bolj verjetno, da se bodo referenduma udeležili kot pa ne. 18,5 odstotka sodelujočih meni ravno obratno, da je večja verjetnost, da se referenduma ne bodo udeležili. 20,5 odstotka sodelujočih je povedalo, da na referendum ne bodo odšli.
Čeprav je glede na rezultate sklepati, da se bo na volišča odpravilo dovolj volivcev, da bo zakon lahko zavrnjen, pa izkušnje kažejo, da je dejanska volilna udeležba vedno nekoliko nižja, kot jih to zatrjujeje v anketah. Zato bo uspeh referenduma odvisno predvsem, ali se bo na nanj odpravilo dovolj tistih, ki omenjenim privilegijem nasprotujejo.
A. V.