Mladi zdravniki Slovenije so nedavno Evropsko komisijo v posebnem pismu opozorili, da razmere v slovenskem zdravstvu postajajo nevzdržne. Kot so zapisali, vlada namesto strokovnih teles upošteva “poulične nevladnike”, državljanom pa prepušča težave s pomanjkanjem osebnih zdravnikov, nedostopnostjo zdravstvenih storitev in predolgimi čakalnimi vrstami.
Pisali smo namreč že, da so se nekatere čakalne vrste v zadnjih dveh letih enormno podaljšale.
V zdravniški organizaciji Mladi zdravniki Slovenije so Evropsko komisijo tudi opozorili, da je vlada, namesto, da bi prisluhnila zdravnikom in začela reševati težave, zdravnikom že eno leto omejuje pravico do stavke.
“Mladi zdravniki Slovenije smo kritični do delovanja vlade, vendar so naše objave preglašene s strani medijske cenzure in neformalnega pritiska nekaterih nadrejenih, ki so s trenutno opcijo povezani. Slovenija drvi v prepad korupcije, netransparentne oblasti in klientelizma. S posredovanjem evropske misije nam bo morda uspelo ustaviti razpad naše države, ki se pri zdravstvu šele začne,” so zapisali.
V pismu so opozorili, da v Sloveniji od 15. januarja lani poteka najdaljša stavka zdravnikov v zgodovini države. Menijo, da so nedavne zakonodajne spremembe zdravnikom dodatno omejile pravice do stavke. Opozorili so, da je omejitev teh pravic v nasprotju s temeljnimi evropskimi delavskimi pravicami in mednarodnimi standardi človekovih pravic.
Prepričani so, da si Slovenija ne more privoščiti izgube zdravstvenih delavcev. “Namesto da težave še poslabša z restriktivno zakonodajo, bi se morala vlada osredotočiti na strategije za ohranjanje delovne sile, ki bi obravnavale skrbi zdravnikov in bi bile hkrati skladne z najboljšimi mednarodnimi praksami,” so navedli v pismu.
Evropsko komisijo in evropski urad Svetovne zdravstvene organizacije so pozvali, da spremljata razmere v Sloveniji in sodelujeta s slovenskimi oblastmi ter se zavzemata za dialog med zdravstvenimi delavci, vlado in zainteresiranimi stranmi. Prav tako so ju pozvali, da podpirata Slovenijo pri razvoju trajnostne strategije za zaposlene v zdravstvu, ki bo zagotavljala kakovostno oskrbo bolnikov in hkrati varovala pravice zdravstvenih delavcev.
A. V.