Dr. Anton Olaj: “Z nastopom nove oblasti se je odnos ministra in vodstva policije do policistov opazno negativno spremenil.”

Dr. Anton Olaj

Dr. Anton Olaj, nekdanji generalni direktor Policije, je v intervjuju za tednik Demokracija med drugim odgovarjal tudi na vprašanje o velikem pomanjanju kadrov v policiji, ali so ukrepi vodstva zadovoljivi, razkril je tudi, kakšno je razpoloženje med policisti. Kakšna je naša varnost, kako se rešujeta romska in migrantska problematika. 

Dr. Anton Olaj, ki je v preteklosti vodil tudi Policijsko upravo Novo mesto, je povedal:

V policiji je veliko pomanjkanje kadrov. So ukrepi vodstva zadovoljivi, gredo v pravo smer? Na omrežju X ste se vprašali, ali bodo za varnost spet skrbeli »golobradi policisti«. Kaj ste imeli v mislih?

Ne poznam novih ukrepov ministra oz. vodstva policije, ki bi vodili iz stanja negativne kadrovske fluktuacije. Naivno je verjeti, da se bo v prihodnje samo po sebi povečalo zanimanje za poklic policista. Mislim, da je obstoječe izobraževanje treba dopolniti. Ker nima smisla odkrivati »tople vode«, je nekdanji koncept štiriletne srednje kadetske šole učinkovita dopolnilna opcija dolgoročne stabilizacije kadrovskega sistema policije. Značilnost kadetske šole je bila vpetost izobraževanja v čas intenzivnega odraščanja in s tem oblikovanja osebnosti dijakov, vse skupaj pa je bilo zaznamovano s privzgojo pripadnosti skupini in spoštovanju hierarhije. Veljal bi tudi razmislek o vnovični uvedbi pokojninskega beneficiranega staža za policiste, kar bi zmanjšalo odhode iz policije ter dodatno stabiliziralo sistem. Do kadrovske konsolidacije pa je nujno angažiranje pomožnih policistov. Ta čas jih je okoli 800 in preveriti je treba, ali bo to število zadostovalo.

Kakšno je sicer razpoloženje v policiji? Vam je kaj znano?

Z nastopom nove oblasti se je odnos ministra in vodstva policije do policistov opazno negativno spremenil. Javno je bilo napovedana depolitizacija. Vse to je negativno vplivalo na razpoloženje v kolektivu policije. Raziskave za leto 2023 o organizacijski klimi, ki jih vsake dve leti pripravi policijska akademija, je pokazala, da so bili v času prejšnje vlade 2021 rezultati najugodnejši vse od leta 2013, ko so z meritvami začeli. Lahko rečem, da je bil duh pripadnosti elitni policijski organizaciji takrat opazen, česar sedaj pod novim vodstvom ni zaznati.

Varnost državljanov in našega premoženja je ogrožena. Po navedbah nekaterih virov iz policije naj bi bili policisti prosili ministra Boštjana Poklukarja, naj javno opozori mlade Ljubljančane in Ljubljančanke, naj se ponoči ne zadržujejo okoli Metelkove, ker sta tam maroška in alžirska mafija. Za ministra ni slišati, da bi se odzval. Kako pa vi komentirate te pozive mladim?

Ne poznam informacij iz teh virov. Bi bilo pa družbeno odgovorno, da  prebivalce Ljubljane obvestijo o območjih mesta, kjer so varnostna tveganja največja. To bi lahko storil tudi direktor PU Ljubljana.

Romska problematika. Pod to vlado se na področju njenega reševanja ne dogaja nič, kar vzbuja skrb. Kako gledate na to?

Rešitve so javno znane, vendar očitno niso v interesu vladajoče koalicije, ker jih ne želi sprejeti. Na to sem opozoril tudi na 49. nujni seji Odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo konec avgusta. Jasno je, da se pod to vlado ta problematika ne bo sistemsko rešila.

Migrantska problematika. Iz medijskih zapisov v sosednjih državah je razvidno, da nekatere zahodne države (Švica, Nemčija itd.) pospešeno s čarterskimi leti, če se ne motim, vračajo migrante v države, kjer so bili prvič popisani (npr. na Hrvaško). V Sloveniji se o tem nič ne govori. Ali veste, kaj se dogaja in kaj lahko še pričakujemo?

Informacije o tem so skope, pričakujem pa opazno poslabšanje varnosti, predvsem na območju Ljubljane.

Celoten intervju je dostopen na povezavi: (INTERVJU) Dr. Anton Olaj

A. L.