Nekaj sto ljudi je na včerajšnjem shodu, ki ga je v Šentjerneju pripravila Civilna iniciativa Šentjernej, opozorilo na večletno problematiko nasilja na tamkajšnji osnovni šoli.
Ravnatelja šole Aljošo Šipa so pozvali k odstopu, vlado pa k resnemu pristopu pri urejanju romskih vprašanj v občini in drugje.
V imenu Lokalne iniciative Šentjernej je zbrane pred Kulturnim centrom Primoža Trubarja nagovoril Domen Matjaž. Spomnil je na incident 12. septembra, ko je oče enega od učencev prišel v šolo in obračunal z učencem Romom. Matjaž je poudaril, da očeta maltretiranega otroka podpira, podpira ga tudi celotna Lokalna iniciativa Šentjernej z vsaj 300 podpisanimi, pa tudi ostali. Med drugim je dejal, da je bil očetov odziv “odraz stiske in nemoči starša otroka, ki je bil dlje časa deležen maltretiranja s strani nasilnega sovrstnika”.
Civilna iniciativa izpostavlja, da je problematika širša, zadnji incident pa je le vrh ledene gore in posledica nedelujočega sistema, ki starša lahko privede na rob kaznivega dejanja. “Kot starš ne moreš ignorirati stiske lastnega otroka. Seveda ga boš zaščitil,” poudarjajo v inicitivi. Do dejanja se ograjujejo, “ga pa lahko razumemo”.
“Do tega dogodka sploh ne bi smelo priti, sistem mora vsakršno medvrstniško nasilje prepoznati, ga v kali zatreti in sprejeti ustrezne ukrepe, ki bodo delovali in preprečevali nadaljnje prestopke. Poudarek smo dali na resnične izpovedi staršev iz preteklih let. Iz predstavljenih grozovitih dejanj lahko sklenemo, da na naši OŠ več kot očitno ukrepi niso delovali, čuti se ignoranca vodstva do omenjenih dogodkov in zahteva civilne družbe po odstopu ravnatelja je le logično sosledje. Predstavljeni dogodki preteklih let govorijo sami zase,” še dodajajo v iniciativi.
Ukrepati bi morala tudi država / vlada. Ta bi morala po besedah Matjaža s svojimi institucijami nasilneže odstraniti iz šole in jih obravnavati ostreje, ne glede na to, da so mladoletni. Nasploh bi morala vlada bolj resno pristopiti k reševanju romske problematike v občini in širše.
V iniciativi dodajajo, da se nasilni dogodki na OŠ Šentjernej pojavljajo že več let, zdajšnje vodstvo pa ni sprejelo ustreznih ukrepov, da bi jih preprečilo, pač pa je stvari celo skušalo pometati pod preprogo. “Zato zahtevamo takojšnji in nepreklicni odstop ravnatelja,” je v imenu civilne iniciative izpostavil Domen Matjaž.
Na shodu so predstavili tudi šest primerov nasilja, do katerih je po njihovih navedbah v preteklosti prišlo na šoli. Članica iniciative Darija Kovačič je med drugim predstavila primer matere učenca, ki je v šolskem letu 2021/2022 obiskoval 3. razred OŠ Šentjernej. Slednjega je pri pouku napadel eden od romskih učencev, mu preko glave poveznil polivinilasto vrečko in ga dušil.
Eden od Romov je po besedah Kovačičeve napadel učenko, ki je sedela poleg njega, in jo začel daviti, enega od prvošolcev pa je romski učenec na igrišču udaril s pestjo v glavo, zaradi česar so imeli starši nato velike težave, da so ga vsak dan spravili v šolo.
Urška Vuk, učiteljica ene izmed novomeških šol, ki živi v Šentjerneju, je ob tem opozorila, da je vodstvo šole tisto, ki se mora ob takih primerih primerno odzvati, predvsem pa se mora odzvati takoj, sicer težave kmalu postanejo večje.
Na protest je prišla tudi nekdanja šentjernejska romska svetnica Darka Brajdič. Ocenila je, da na šoli niso problematični samo romski otroci, ampak so lahko problematični tudi ostali. Zato se ji ne zdi prav, da se izpostavlja samo učence Rome.
Z odprtim pismom, ki smo ga že objavili, so se na očitke že pred samim protestom odzvali učitelji predmetne stopnje, v ločenem sporočilu se je v imenu kolektiva še pred protestom odzval ravnatelj, ki se mu sicer mandat izteče spomladi prihodnje leto. Zapisal je, da so incident, ki se je zgodil 12. septembra, tako kot vse druge, obravnavali v skladu s predpisi in protokoli. V naslednjih dneh so tudi poskrbeli za povečano varnost in nadaljevali z internim poizvedovanjem o dogodku. Pri tem “smo nedvoumno ugotovili, da je bil napadeni deček še najmanj udeležen pri celotnem dogajanju”. “Vemo, kaj se je zgodilo, in v skladu z vzgojnim načrtom smo ustrezno ukrepali proti pravemu krivcu, ki pa je vzgojno trši oreh,” je zapisal.
“Kot kolektiv odločno obsojamo incident, tudi v imenu napadene sodelavke, v imenu vseh šol in vseh strokovnih kolektivov v državi. Tak način je v šoli nedopusten,” je zapisal. Zavrnil je očitke o pometanju pod preprogo in pozval k premisleku, sodelovanju in primernemu dialogu.
Da do takih dogodkov ne bi prihajalo, so v šoli okrepili šolsko svetovalno službo in pedagoški kader, ki se usmerjeno ukvarja z romskimi učenci in učenkami ter tako razbremeni učeče učitelje in učiteljice, je še navedel.
A. V.