V četrtek, 12. 9. 2024, je na naši šoli prišlo do spora med učenci. Eden izmed učencev je po telefonu v času pouka poklical starše, ti pa so o incidentu takoj obvestili razrednika. Razrednik je nemudoma opravil razgovor z obema učencema.
Ugotovil je, da ni prišlo do težjih kršitev, ki bi bile razlog za ostrejše ukrepanje. Enako je razložil tudi očetu v telefonskem pogovoru.
Starša učenca sta kljub temu prišla v šolo, kjer ju je sprejel javni delavec in ju prosil, da počakata pri vhodu šole. Starša sta med tem samovoljno odšla do razreda, kjer je imel pouk njun sin. Oče je iz učilnice k sebi najprej poklical svojega sina, potem pa še drugega učenca tega razreda, ki naj bi bil vpleten v prej omenjeni spor. Prišlo je do verbalnega in fizičnega napada očeta na otroka, ki ga je poskusila prekiniti učeča učiteljica. Pri tem je bila tudi sama deležna fizične sile s strani očeta. Dogodek je šola prijavila na policijo, sum medvrstniškega nasilja pa smo na šoli obravnavali v skladu z vzgojnim načrtom, hišnim redom, pravili šolskega reda ter protokolom ravnanja ob pojavnih oblikah medvrstniškega nasilja. Pri tem je sodeloval razrednik, svetovalna služba in vodstvo šole, ki so opravili razgovore z vsemi vpletenimi učenci in na podlagi ugotovitev tudi ustrezno vzgojno ukrepali proti povzročiteljem medvrstniškega nasilja. Izkazalo se je namreč, da napadeni deček ni bil povzročitelj medvrstniškega nasilja.
Zaposleni na šoli ostro obsojamo dogodek fizičnega napada starša na učenca in učiteljico. Strinjamo se, da je vsaka oblika medvrstniškega nasilja potrebna stroge obravnave, kar na šoli zagotavljamo na dnevni ravni vsi strokovni delavci, od učiteljev, svetovalne službe do vodstva. Pri vseh incidentih ukrepamo enakovredno do vseh učencev, pri tem pa se držimo protokolov, ki so zapisani v Pravilih šolskega reda. Smo pa vsi delavci šole zgroženi nad odzivom javnosti, še posebej nekaterih uradnih institucij in gospoda župana Jožeta Simončiča, ki pravi, da očeta razume in »bi kot oče verjetno podobno ravnal« (Vaš kanal). Zaskrbljeni smo, ker župan s tovrstno izjavo očitno izraža podporo morebitnim prihodnjim tovrstnim nasilnim dejanjem. Pričakovali bi jasno in ostro obsodbo dejanja in poziv k umiritvi strasti s strani župana. Prav tako nas skrbi, kaj s tem sporočamo našim učencem (ne glede na njihovo etnično pripadnost), saj so vsi otroci naši otroci. Ne želimo si, da se na ta način naučijo neprimernih vzorcev reševanja sporov.
Besede župana, ki pravi, da je »treba vse učence, ki niso primerni za šolski pouk, odstraniti iz šolskega prostora in se z njimi ukvarjati na terapevtskem nivoju« (Dolenjski list) močno zavračamo. Takšna izjava še dodatno slabša že tako slabo stanje v odnosih med romsko in lokalno skupnostjo. Poleg tega je diskriminatorna do vseh drugačnih otrok.
Vzroki za incident presegajo meje šole in so neposreden odraz dolgotrajne pereče problematike med večinskim in romskim prebivalstvom. Zaposleni podpiramo prizadevanja županov dolenjskih občin pri pritisku na aktivnejše delovanje države pri reševanju romske problematike.
S svojimi dolgoletnimi znanji in izkušnjami smo zaposleni na šoli pripravljeni sodelovati in podpirati lokalno skupnost pri reševanju problematike, vendar pričakujemo pomoč in konkretne premike s strani občine in države. Kot vzgojno-izobraževalni zavod si namreč prizadevamo za največjo dobrobit vseh naših učencev.
Učitelji predmetne stopnje OŠ Šentjernej