Odbor Evropskega parlamenta – LIBE je včeraj obravnaval Madžarsko (bivanje tujcev), ne da bi jih povabili. Še več, kljub izraženi želji predstavnika Madžarske vlade za udeležbo, so (večinsko) odločili proti.
Evropski poslanec mag. Branko Grims je zoper tako nedemokratično ravnanje, ki razbija Evropo, pisno protestiral.
V pismu, ki ga je tudi javno objavil, je Grims zapisal, da je moral predstavnik madžarske vlade skupaj z vodjo njihove delegacije v Evropskem parlamentu dejstva namesto na odboru predstaviti kar na novinarski konferenci.
Med tem pa so evropski poslanci, člani odbora, na seji poslušali evropsko komisarko Johanssonovo (SD), da “obstaja več nejasnosti” in bi “morala Madžarska vlada o zadnjih odločitvah pojasniti več stvari«”.
Kako pa naj jih pojasni, če sploh ni bila vabljena na sejo?, je vprašal Grims. “Tak način dela Evropskega parlamenta in njegovih delovnih teles je po mojem mnenju nesprejemljiv in meče slabo luč na demokratičnost delovanja, zato proti takšnim metodam dela ostro protestiram,” je dodal.
Vedno, kadar se neka problematika posebej dotika ene od držav članic EU, je nujno treba povabiti na sejo delovnega telesa ali plenarno zasedanje Evropskega parlamenta tudi predstavnike vlade te države. To mora veljati kot samoumevno in brezpogojno, ne glede na to, ali neka vlada posebej izrazi željo sodelovati na seji z, na primer, uradnim dopisom (ali vloži poslanska skupina kot poseben predlog). Temeljno demokratično pravilo zahteva, da se ob obravnavi nekega problema da možnost enakopravnega soočenja mnenj vsem, ki jih problem neposredno zadeva.
Pismo je poslal Javierju Zarzalejosu, predsedniku odbora LIBE, v vednost pa tudi Roberti Metsola, predsednici Evropskega parlamenta.
M. D.