Janez Janša: Na evropskih volitvah bo šlo za politični spopad med kulturo življenja in kulturo smrti

Celje

Včeraj je v Celju potekala zaključna slovesnost Slovenske demokratske stranke pred volitvami v Evropski parlament. Navzoče podpornike in člane stranke ter vseh devet evropskih kandidatov liste SDS je nagovoril predsednik stranke Janez Janša.

 

 

Slovenska demokratska stranka je za volitve v Evropski parlament za naslednjih pet let pripravila vsebinski manifest. “Povedali smo, kakšno Evropo vidimo kot tisto, ki bo dala pravilne odgovore na izzive našega časa. Povedali smo, kje na dosedanji poti vidimo zablode in napačne odločitve in kako jih popraviti. Želeli smo to našo vizijo soočati z drugimi iz konkurenčnih strank, ki zdaj kandidirajo z nami ali proti nam, za teh devet mest, ki jih ima Slovenija v Evropskem parlamentu. Naši kandidatke in kandidati so bili pravzaprav edini ali pa mogoče še poleg drugih izjem, ki so skušali govoriti o vsebini,” je bil neposreden Janez Janša.

 

“Prva tema, ki so jo lansirali, je bila Palestina, druga pa tista o akciji Nike Kovač za splav. Zdaj, ko je bila nekaj tednov pred volitvami v Evropski parlament narejena raziskava po Evropi, kaj so ključni problemi, ki jih Evropejci čutijo ali pa čutimo v tem času pred evropskimi volitvami, mislim, vsaj jaz se ne spomnim, da Palestina ni bila deležna niti enega odstotka med odgovori. Kar se tiče ključnih skrbi v Sloveniji absolutno ne. Zdaj nas skrbi varnost, vojna v Ukrajini, konflikti na Bližnjem vzhodu, energetska draginja, vprašanje prehranske varnosti, tudi zaradi nekaterih napačnih odločitev tudi v Bruslju. Skrbi nas, kakšne bodo številke na položnicah. Skrbi nas, ali bodo ponovno postavljene meje, ko gremo v Italijo ali pa v Avstrijo, tam ostale za vedno ali pa bomo sposobni kot Evropa zavarovati naše zunanje schengenske meje in zagotoviti varnost doma. To so teme, ki so ključne.”

 

“Žal, če je kdo spremljal tudi včerajšnje dogajanje v slovenskem parlamentu, tisti, ki imajo škarje in platno v rokah, trenutno v Sloveniji najmočnejše zvočnike, teh problemov ne vidijo. Te probleme pač spravljajo nekam pod preprogo, ker nimajo rešitev. Pa Bog ne daj, da bi se pogovarjalo o teh stvarnih problemih. Potem bi se morali pogovarjati tudi o stanju v Sloveniji. Smo na sredini mandata. Skratka, bojazen je bila, da če bi se pogovarjali o stvarnih problemih Evrope, bi se pogovarjali tudi o stvarnih problemih Slovenk in Slovencev in o tem, kakšne rešitve tisti, ki imajo škarje in platno v rokah ponujajo. In tega se seveda bojijo kot hudič križa.” 

 

V nadaljevanju je predsednik SDS spomnil na kršenje poslovnika ob sprejemanju sklepa o priznanju Palestine. “Zdaj, kdor je spremljal dogajanje včeraj v slovenskem parlamentu, je pravzaprav slišal navčke slovenski demokraciji. Neka vladna večina, ki je navadna večina, ni dvotretjinska, je enostavno sklenila, da ne bo spoštovala male Ustave, to je Poslovnik Državnega zbora, ki določa, kako se lahko sprejemajo zakoni in drugi akti. /…/ Tukaj ne gre za Palestino. Gre za to, kako je bila ta odločitev sprejeta. V demokraciji mislimo različno. Zato imamo različne stranke, hvala bogu. Borili smo se za to, da lahko mislimo različno, borili smo se tudi zato, da tisti, ki mislijo drugače od nas, lahko to svobodno povedo in tega smo se tudi veliko naposlušali v zadnjih treh desetletjih. Lahko mislimo različno o davkih, lahko mislimo različno tudi o vrednotah, lahko mislimo različno o splavu, lahko mislimo različno o migracijah in lahko različno glasujemo o teh stvareh. To je demokracija. Ne moremo pa različno misliti o Ustavi ali o poslovniku, dokler velja. Ne more ustava, zakon, poslovnik Državnega zbora, ki se sprejema z dvotretjinsko večino, biti stvar interpretacije tistih, ki imajo večino v Državnem zboru. Še posebej ne v primerih, ko se je del te procedure uporabljal na veliko.”

 

Predsednik SDS je opozoril, da po nedelji čaka stranko in tudi vso osveščeno demokratično javnost v Sloveniji, razprava in temeljit premislek, kako iz tega. “Zdaj naš prvi odgovor na to pa je udeležba na volitvah v nedeljo. Glejte, v nedeljo ne gre več samo za to, kdo bo zastopal Slovenijo v Evropski uniji. Ne gre več samo za to, kam se bo gibala Evropa v naslednjih petih letih. Gre tudi za to, kam bo šla slovenska demokracija. Kam bo šlo tisto, kar piše v naši ustavi. Kaj s tem, kar prisegajo tisti, ki nastopijo najvišje funkcijo pri nas.”

 

Simbol Evropske unije je dvanajst zvezdic iz Marijinega kroga, kajti ustanovni očetje Evropske unije so Evropsko unijo zgradili na načelu, na krščanskem načelu sodelovanja in povezovanja. Zato je ta unija tudi preživela in tega naj se nikoli ne pozabi. /…/ Tako, da v nedeljo bo slovensko volilno telo verjetno prvič odkar obstajajo volitve v Evropski parlament pa tudi evropsko volilno telo po drugih državah članicah odločalo o obrambi teh vrednot. Ne samo v Sloveniji, tudi marsikje drugje bo šlo za politični spopad med kulturo življenja in kulturo smrti.

Pravzaprav ta, kdor zna brati signale ali pa znamenja časa na nebu, zdaj ta boj še nikoli ni bil tako jasen. Še nikoli ni bil tako odločilen, zato se splača potruditi,” je zaključil prvak opozicije Janez Janša.

Celje, 5. junij 2024

Celoten nagovor je dostopen na povezavi: https://www.youtube.com

A. L.