Mestna občina Novo mesto ima za prenovo Narodnega doma že dve leti pridobljeno gradbeno dovoljenje, njegovo pravnomočnost in s tem izpolnitev pogoja za začetek prenove pa je s pritožbo oviral občan iz sosednje ulice, z Glavnega trga.
Konec aprila pa je občina prejela sodbo Upravnega sodišča, ki je tožbo občana zavrnilo.
S tem se bo lahko nadaljeval postopek za začetek težko pričakovane in nujno potrebne prenove najstarejšega Narodnega doma na slovenskem prostoru in oživitev enega ključnih objektov za razvoj kulturnih dejavnostiv mestu.
Občina je v preteklih letih zagotovila najnujnejšo sanacijo skoraj 150 let stare stavbe, zdajšnja celovita prenova pa bo zajemala obnovo celotnega objekta, instalacij in statično sanacijo. Prenovljenih bo približno 1600 kvadratnih metrov površine. Hkrati bo mesto dobilo večnamensko dvorano, ki je središče te stavbe, in bo omogočala okoli 100 sedišč.
Prenova Narodnega doma je uvrščena tudi na seznam projektov, sofinanciranih v okviru mehanizma celostnih teritorialnih naložb (CTN) Evropskega sklada za regionalni razvoj. Predvidena vrednost sofinanciranja, ki čaka še na končno potrditev Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, je 3,1 milijona evrov.
Odziv občine na odločitev Upravnega sodišča
Na novomeški občini pozdravljajo odločitev Upravnega sodišča, ki je zavrnilo tožbo in s tem nerazumne zahteve občana, ki so imele za posledico časovni zamik prenove. “S slednjimi se sicer na občini srečujejo tudi pri organizaciji dogodkov v mestnem jedru, saj posamezniki z Glavnega trga izkoriščajo zakonodajne možnosti in nerazumno podaljšujejo in otežujejo pridobivanje dovoljenj za obremenitev s hrupom, prav tako se v času izvedbe dogodkov redno pritožujejo različnim organom,” so sporočili iz občine.
M. D.