Ko je vlada Janeza Janše v času najhujše epidemije za hitrejše ukrepanje sprejemala odloke, s katerimi je določala ukrepe za zajezitev virusa, so stranke levice, ki so danes na oblasti, organizirale proteste, na katerih so med drugim opozarjale, da je določanje ukrepov z odloki nedopustno. Danes, ko so na oblasti, pa se jim slednje očitno več ne zdi sporno.
Tako je vlada včeraj sprejela odlok, s katerim je določila zdravniške storitve, ki jih morajo zdravniki opravljati v času stavke zdravniškega sindikata Fides, pa čeprav gre za materijo, ki jo je do zdaj predpisoval zakon. Odlok je bil včeraj objavljen v uradnem listu, veljati pa je začel danes.
Ob tem se je vlada celo postavila v vlogo presojevalca, kaj je ustavno in kaj ne. Ob sprejetju odloka je namreč sporočila, da se zaveda pomembnosti pravice do stavke, vendar pa mora biti ta sorazmerna in nikakor ne sme pretehtati nad drugimi ustavno zagotovljenimi pravicami, kot sta pravica do zdravstvenega varstva in pravica do socialne varnosti.
Zanimivo bo sicer videti, kaj o takšnem vladanju pravi predsednica republike Nataša Pirc Musar. Spomnimo se, da je ta decembra 2021 odloke, ki jih je za zajezitev epidemije sprejemala prejšnja vlada, označila kot nedopustno pravno huliganstvo.
v Zravniški zbornici Slovenije pa ocenjujejo, da za vladni odlok, s katerim je ta določila dodatne zdravniške storitve, ki jih je treba opravljati v času stavke, “ni videti pravne podlage”. Ob tem so opozorili, da nikakršen odlok ne more nadomestiti 1200 zdravnikov, kolikor jih v Sloveniji manjka, da bi dosegli njihovo povprečno število v EU.
Izvajanje zdravniške službe po navedbah zbornice v času stavke določata zakon o zdravniški službi in zakon o zdravstveni dejavnosti, ki pa ne vsebujeta pooblastila vladi, da bi ta lahko z odlokom spreminjala oziroma širila nabor storitev, ki se morajo izvajati. Bolj podrobno stališče bo zbornica podala, ko se bo lahko seznanila s sprejetim odlokom vlade, so sporočili iz zbornice.
A. V.