S postopnim umirjanjem novega koronavirusa in s tem povezanimi umaknjenimi ukrepi za preprečevanje širjenja virusa v državah na poti migrantov, se tudi v Sloveniji pričakuje povečano število nezakonitih prehodov državne meje. To se je po 13. marcu nekoliko umirilo, v zadnjem času pa spet narašča.
Na to je v teh dneh na družbenih omrežjih opozoril tudi predsednik države Borut Pahor, ki je hkrati tudi vrhovni poveljnik Slovenske vojske, in podprl aktivacijo 37.a člena Zakona o obrambi. To je začasna podelitev večjih pooblastil vojakom neposredno ob meji.
Znano je, da morajo sklep o podelitvi večjih pooblasti vojski na meji podpreti tudi stranke iz vrst zdajšnje opozicije, ki pa temu nasprotujejo. Nasprotovale so že, ko so bile v vladi, ki je z odstopom Marjana Šarca z mesta predsednika vlade padla že januarja, dokončno pa 13. marca 2020.
Stranke, ki večjemu varovanju državne meje pred nezakonitimi prestopi migrantov in s tem večji zaščiti prebivalstva ter njihovega premoženja, najbolj nasprotujejo, so Socialni demokrati (SD), Levica in Lista Marjana Šarca (LMŠ).
Novi notrajni minister Aleš Hojs, ki je na predlog Policije predlagal aktivacijo 37.a člena, je ob tem napovedal: “Če ne bo aktivacije 37.a člena Zakona o obrambi, ki govori o podelitvi izjemnih pooblastil vojski, bodo v pomoč policistom na južni meji poslali več vojakov.”
Novi minister je zagotovil, pa bodo naredili vse, da bo meja čim bolje varovana.
Napovedal je tudi intenziviranje postavljanja ograj in drugih tehničnih sredstev za nadzor južne meje. Hkrati pa tudi spremembe azilne zakonodaje, kar pripravlja ministrstvo, stvari se bodo bistveno bolj zaostrile in ne bodo tako ohlapne kot so zdaj in to migranti s pridom izkoriščajo.
Večji nadzor nad prehodi državne meje podpirajo tudi župani večine obmejnih občin. V teh dneh je tako župan Ilirske Bistrice, Emil Rojc, ministru za obrambo, Mateju Toninu, predal podpise 23 županov obmejnih občin, ki podpirajo aktivacijo 37.a člena Zakona o obrambi.
Župani so zatrdili, da se ljudje Slovenske vojske na meji ne bojijo, želijo pa si večje varnosti.
Ker se v Sloveniji ponovno soočamo s povečanimi nezakonitimi prehodi državne meje, bodo tako odločitve o povečanem nadzoru meje, ostrejši azilni zakonodaji in s tem zagotovljeno večjo varnostjo državljanov kmalu spet zelo aktualne.
Tudi zato nekateri tako zelo nasprotujejo vsemu, kar sprejema zdajšnja vlada. Na vse kriplje si namreč želijo ohraniti status quo tudi na področju migrantske politike.
Kako je v Bosni in Hercegovini, kjer migranti čakajo na prehod v EU?
Bosanski minister za notranje zadeve Fahurdin Radončić je v četrtek sporočil, da država ne more več vzdržati pritiskov nezakonitih migrantov. Napovedal je deportacijo (vrnitev) v matične države približno 9000 ekonomskih migrantov. Vračali bodo vse, razen tistih, ki so v BiH prišli z območja Sirije. vir
Radončić je včeraj še razkril, da so med migranti v BiH odkrili tudi sledi teroristov (teroriste). vir
Pobudo za aktivacijo 37.a člena so podpisali župani naslednjih občin:
Brežice, Cirkulane, Črnomelj, Ilirska Bistrica, Kostanjevica na Krki, Kostel (podžupan), Krško, Lendava, Ljutomer, Loška dolina, Loški potok, Ormož, Osilnica, Podlehnik, Razkrižje, Središče ob Dravi, Šentjernej, Videm, Zavrč, Žetale, Semič, Velika Polana in Gorišnica.
Med pobudniki oziroma podpisniki ni županov občin Novo mesto, Metlika in Kočevje (Gregorja Macedonija, Darka Zevnika in Vladimirja Prebiliča), ki so obmejne občine.
J. M.