Šentjernej: Srečanje ministra za notranje zadeve s sodelavci z županom na temo varnostne situacije v občini

Srečanje notranjega ministra s sodelavci v Šentjerneju (vir: občina)

V torek, 8. julija 2025, sta se minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Damjan Petrič v Šentjerneju sestala z županom Občine Šentjernej Jožetom Simončičem. Na sestanku je bila prisotna tudi državna sekretarka Helga Dobrin ter načelnica policijske postaje Šentjernej Tamara Bizjak in direktor PU Novo mesto Igor Juršič. Iz občinske uprave Občine Šentjernej pa sta bili navzoči še direktorica Občinske uprave mag. Nataša Šterk in vodja oddelka za družbene dejavnosti Patricija Pavlič.

Minister Poklukar se je odločil, da obišče Šentjernej, ker se je v zadnjem času na območju občine Šentjernej zgodilo nekaj odmevnih kaznivih dejanj, v katerih so bili napadeni občani in je prišlo do nasilniških dejanj,  ki terjajo tudi pozornost ministrstva in policije.

Pogovor je tekel o varnostnih razmerah, ki so zaradi zadnjih dogodkov po ministrovih besedah zapletene, tamkajšnji ljudje pa s stanjem niso zadovoljni. Čeprav je policija zaradi romske tematike že poleti 2024 na območju jugovzhodne Slovenije okrepila prisotnost, bo po ministrovih besedah z ukrepi nadaljevala in bo še povečala enote na tem območju. “Ukrepi policije delujejo na daljše časovno obdobje,” je ob tem dejal minister.

Po ministrovih besedah je policija nekatera kazniva dejanja že preiskala, storilci so že prijeti, nekatera dejanja pa še preiskuje, pri čemer minister verjame, da bo policija pri tem tudi uspešna. Ob tem je spomnil na sestanek prejšnji teden, ko se je skupaj z ministrico za pravosodje Andrejo Katič sestal z županom Občine Ribnica Samom Pogorelcem, na katerem so se strinjali, da je treba kazniva dejanja čim prej preiskati, storilcem pa čim prej izreči ustrezne sankcije.

“Jugovzhodna Slovenija je bolj obremenjena glede števila kaznivih dejanj na 1000 prebivalcev v Sloveniji,” je po sestanku povedal vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Damjan Petrič. Po njegovih besedah je razveseljivo dejstvo, da se stanje glede na lani ni poslabšalo, po statističnih kazalnikih se je celo malo izboljšalo. “Ni pa statistika tista, ki govori o varnosti, ampak predvsem občutek pri ljudeh in zaupanje v policijo,” je še povedal in dodal, da “policija še uživa zaupanje, to je poglavitno”. Po Petričevih besedah je policija v ospredju pri zagotavljanju varnosti, je pa varnost skupna odgovornost vseh nas. Policija sicer varnost zagotavlja z različnimi enotami – s patruljami, konjenico, vodniki službenih psov, specializirano enoto za nadzor prometa, enoto za državno mejo, enoto za izravnalne ukrepe, kriminalisti. Ocenil je, da je policija pri tem uspešna in se stanje ne slabša, bo pa treba kot država narediti korak naprej tudi pri zakonodaji.

Župan Jože Simončič je na sestanku poudaril, da se v zadnjem času v občini Šentjernej soočajo z vse pogostejšimi primeri nasilja, ogrožanja varnosti in kršitvami javnega reda in miru s strani Romov. V zadnjih dveh mesecih so se zgodili trije hujši fizični napadi s strani romske populacije, v vseh treh primerih so žrtve napadov potrebovale zdravniško pomoč.

Župan se ne strinja z oceno policije, da se varnostna situacija v občini Šentjernej ni poslabšala, saj navedeni primeri kažejo, da so varnostne razmere v občini vse slabše, kriminalna dejanja pa vse bolj brutalna in drzna.

Delo ministrstva in policije ocenjuje kot delno uspešno, poudari pa dobro sodelovanje z lokalno Policijsko postajo Šentjernej. Državljani pričakujejo od državnih organov zagotavljanje varnosti ter zaščito ljudi in premoženja, zaradi neustreznega in nezadostnega ukrepanja odgovornih, pa so ljudje vse bolj nezadovoljni. Policija vedno slabšo varnostno situacijo uspe le blažiti, vendar so njeni ukrepi le začasni. Župan pričakuje, da bodo odgovorni sistematično pristopili k reševanju varnostne situacije, ki zajema spremembo zakonodaje na kazenskem, socialnem, delovno-pravnem in davčnem področju. “Povzročitelje kriminalnih dejanj naj se sodno procesira in ustrezno sankcionira, vse delavno sposobne prejemnike socialnih pomoči pa naj se napoti na delo. Predvsem pa je pomembno romske otroke napotiti v vrtec in šolo ter otrokom s strani staršev zagotoviti ustrezne pogoje za življenje ter vzgojo in izobraževanje.”

Župan je še povedal, da je sicer vesel obiska ministra za notranje zadeve s sodelavci v Šentjerneju, vendar ob naslednjem obisku pričakuje, da minister, kot član vlade, poda konkretne rezultate dela državnih organov.

Ob koncu je župan še poudaril, da zaradi nastalih razmer razume pobudo Ljudske iniciative Šentjernej, ki je za 15. julij sklicala protestni shod v Šentjerneju. Zahteve, ki jih želijo izpostaviti na protestnem shodu ocenjuje kot utemeljene in legitimne, zato jih kot župan tudi podpira, so sporočili z občine.

M. D.