Zaposleni v ZD Trebnje napovedujejo množičen odhod, če občine ustanoviteljice ne bodo prenehale s pritiski

Zdravstveni dom Trebnje (vir: FB)

Zaposleni v Zdravstvenem domu (ZD) Trebnje so danes opozorili na nedopustne pritiske, ki jih nanje izvajajo člani sveta zavoda iz vrst občin ustanoviteljic. V kolikor se to ne bo končalo, napovedujejo množičen odhod drugam. “Želimo zgolj delati in zagotavljati ustrezno zdravstveno oskrbo ljudem,” je povedala strokovna vodja Marijana Šekli Grozina.

Marijana Šekli Grozinova je na včerajšnji novinarski konferenci povedala, da so se pritiski začeli že pred časom, stopnjevali pa so se po januarju, ko so člani sveta zavoda iz vrst občin ustanoviteljic, to so občine Trebnje, Mokronog-Trebelno, Šentrupert in Mirna, direktorico Karmen Lukše pozvali k odstopu.

Razlog naj bi bila nesoglasja glede zagotavljanja dodatnega kadra in plače direktorice. Karmen Lukše je vodenje ZD Trebnje prevzela 1. junija 2022, nasledila je Vero Rozman. (Več: Občina Trebnje)

Včeraj so povedali, da so predstavniki občin v zadnjih mesecih pritiske nadaljevali, poroča STA. Večkrat so skušali vplivati na odločitve, ki so izrazito strokovne, izvajali so različne pritiske na zaposlene, šikaniranja, se neprimerno obnašali in omalovaževali njihovo delo. Med drugim so se ukvarjali tudi s tem, ali potrebujejo medicinsko sestro in ali v sistematizaciji delovnih mest potrebujejo določena strokovna delovna mesta. Vse to so stvari, o katerih politika ne more razpravljati, je opozorila.

Pritiski so pripeljali k temu, da je Lukšetova konec junija odstopila kot direktorica, zaradi pritiskov pa so odstopili tudi drugi predstavniki zaposlenih v svetu zavoda, med drugim njegova predsednica Jana Zajc. Ta je včeraj povedala, da se je za izstop odločila, ker je bilo delo v svetu zelo oteženo. “Ves čas smo se morali ukvarjati s po našem mnenju popolnoma nesmiselnimi zahtevami. Veliko je bilo pripomb na moje delo, zapisniki niso bili nikoli dovolj dobro napisani. Zapisnik z januarske seje smo npr. potrjevali šele junija,” je povedala.

Eden od pritiskov je bila po besedah Šekli Grozinove tudi izredna revizija, ki so jo naročile občine ustanoviteljice. “Končno poročilo revizijske hiše, ki so jo občine določile same, je bilo izdano 13. junija 2025 in je med ugotovitvami navajalo zgolj slabosti, tveganja in priporočila, ni pa bilo opredeljenih nobenih neposrednih kršitev predpisov pri poslovanju zavoda,” je povedala. Kljub temu občine poročilo predstavljajo kot glavni argument proti vodstvu zavoda, je dodala.

Ker imajo zaposleni, med njimi je po besedah strokovne vodje večina zdravnikov, zobozdravnikov, vodij služb in drugih, pritiskov dovolj, so včeraj postavili več zahtev. Zahtevajo, da občine ustanoviteljice in njihovi predstavniki v svetu nemudoma prenehajo pritiske, ustrahovanje in zavlačevanje sprejemanja odločitev. Zahtevajo spoštovanje neodvisnosti sveta zavoda, potrditev sklepa o porabi presežka iz leta 2024 ter imenovanje novih članov sveta zavoda. V kolikor se namreč stvari ne bodo uredile, bo večina zdravnikov in zobozdravnikov zapustila ZD, je povedala Šekli Grozinova.

V kolikor bi zaposleni uresničili svojo napoved bi bila po oceni strokovne vodje ogrožena zdravstvena oskrba okoli 17.000 ljudi. Tega si sicer ne želijo. “Naša primarna želja je, da se stvari uredijo in da najdemo pot, da bomo lahko delali brez pritiskov in vmešavanja v naše delo,” je dejala.

Po besedah nekdanje direktorice ZD Trebnje Elizabete Žlajpah se je podoben vdor politike v ZD Trebnje zgodil pred 40 leti. Takrat je ZD zapustilo veliko zdravnikov, ostali so samo trije, in potrebna so bila leta, da je začel znova normalno delovati. “In danes smo na žalost lahko na istem. Kajti zdravniki lahko danes dobijo službo kjerkoli,” je opozorila.

Odziv občin ustanoviteljic

Z občine Trebnje pa so že pred tem sporočili, da tako oni kot ostale občine ustanoviteljice ZD Trebnje niso izvajale nikakršnega pritiska na vodstvo zavoda, temveč so v okviru svojih ustanoviteljskih pravic in pristojnosti zgolj zahtevali, da zavod deluje zakonito in v skladu s predpisi. Glede izredne revizije so zapisali, da je bilo področje le te pregled pravilnosti naročanja blaga, storitev in gradenj ter določanje plačnih razredov. “Nasprotno pa je zavod v večih primerih ravnal nespoštljivo do zakonitih zahtev in pobud občin ustanoviteljic ter javnost in medije zavajal pri podajanju in izkrivljanju informacij glede številnih zadev,” so dodali. Glede na ugotovitve revizijskega poročila pa bi občina svetu zavoda predlagala predčasno razrešitev direktorice. Ker je odstopila sama, to ne bo potrebno.

Dodali so, da so občine ustanoviteljice ves čas ravnale v interesu pacientov ter zaposlenih v zdravstvenem domu, saj je kakovostna in dostopna zdravstvena oskrba za njih absolutna prioriteta. Glavni cilj občina pa je zagotoviti, da zdravstveni dom nemoteno deluje tudi v prihodnje ter da bo občankam in občanom še naprej zagotavljal kakovostno zdravstveno oskrbo z odličnim in predanim zdravstvenim osebjem, ki ga imajo v ZD Trebnje.

Karmen Lukše ob nastopu funkcije direktorice pred tremi leti, junija 2022 (vir: Moja Občina)

M. D.