Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) nasprotujejo zvišanju trošarin za pivo, ki ga določa uredba o določitvi zneska trošarine (davka) za alkohol in alkoholne pijače. Že zdaj je trošarina za pivo v Sloveniji višja kot v sosednjih državah, z njenim zvišanjem pa številnim pivovarnam grozi zaprtje, opozarjajo. Posledice bodo posredno tudi za potrošnike.
Vlada je novo uredbo o določitvi zneska trošarine za alkohol in alkoholne pijače sprejela v začetku maja.
“Gre za izrazito nepošten in nesorazmeren ukrep, saj se pod pretvezo varovanja javnega zdravja dodatno obdavčuje le alkohol v pivu. S tem država diskriminatorno obravnava alkoholne pijače in sektor pivovarstva obsoja na propad,” so se danes odzvali v GZS.
Obstoj manjših pivovarn je s to zadnjo uredbo resno ogrožen, vlada pa tega enostavno ne želi razumeti. Bojijo se, da zaradi višjih trošarin številnim slovenskim pivovarnam, od katerih so mnoge v zadnjem času izvedle obsežne investicije v moderno tehnološko opremo, grozi zaprtje in posledično izbris slovenske ponudbe malih pivovarjev.
Vlado pozivajo k takojšnjemu razmisleku o uredbi. Ta ne bo prizadela zgolj proizvajalcev, temveč celotno dobaviteljsko verigo. Posledice pa bodo posredno občutili tudi potrošniki. Zaradi dviga trošarine bi se lahko cena piva dvignila za več kot štiri odstotke.
Rešitev za male pivovarje? Preselitev sedeža podjetja na hrvaško stran, tako kot svetuje Robert Golob. Ali celo v BiH, tako kot svetuje slovenski finančni minister Klemen Boštjančič.
M. D.